Zasilanie jest procesem, w trakcie którego występuje dystrybucja energii elektrycznej do odbiorników i innych urządzeń. Rolą zasilacza jest przekształcenie parametrów prądu z sieci elektrycznej do wartości bezpiecznych dla odbiorników. Zmianie ulegają napięcie i natężenie prądu, dzięki czemu wszystkie elementy elektroniczne mogą sprawnie pracować.
Służą do obniżania, a następnie stabilizacji napięcia prądu stałego na różne poziomy napięć. Reduktor napięcia używany do obsługi elektroniki domowej zasila urządzenia, które wykorzystują napięcie na poziomie 10 –12 V. Należą do nich m. in. elementy telewizji przemysłowej - kamery, oświetlacze.
Pozwalają na utrzymanie ciągłości pracy urządzeń elektrycznych - podobnie jak UPS. Zasilacze buforowe w czasie pracy magazynują w akumulatorach część energii elektrycznej. Jest ona wykorzystywana podczas chwilowych spadków napięcia lub niewielkich przerw w dostawie energii elektrycznej. Może służyć do podtrzymywania pracy układów odpowiadających za bezpieczeństwo - np. urządzeń przeciwpożarowych i kontrolujących poziom zadymienia.
Stanowią elementy, które mają różne role w układach elektrycznych:
Moduły przetwornic charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną na poziomie 85 – 87%. Dzięki temu mogą stabilizować wartość napięcia wyjściowego, niezależnie od tego jaki jest poziom naładowania akumulatora.
Różnią się od innych urządzeń konstrukcją. Zasilacz impulsowy posiada sekcję, w której znajduje się prostownik i kondensatory wygładzające krzywą prądową. Dzięki temu napięcie przemienne jest przekształcane w napięcie jednokierunkowe o wąskiej amplitudzie.
Moduły dostarczają odbiornikom stałą wartość napięcia o sumarycznej wydajności prądowej. Składa się na nią prąd wejściowy, prąd wyjściowy oraz energia pochodząca z akumulatora.
Służą do monitorowania pojemności zestawu akumulatorów. Zasilacze zabezpieczają także przed zwarciem i odwrotnym podłączeniem. Posiadają uchwyty pozwalające na montaż w szafach typu RACK o standardzie 19”.
Służą do rozdzielania zasilania w urządzeniach zasilających typu EN54C. W ofercie sklepu znajdują się również moduły sekwencyjne, pracujące z siłownikami elektrycznymi.
Umożliwiają zmianę napięcia sieci 230V na niższe napięcie np. 18VAC. Odbiorniki podłączone do transformatorów nie mogą mieć mocy większej niż moc znamionowa transformatora.