Osprzęt siłowy na co dzień jest wykorzystywany głównie na budowach czy halach produkcyjnych. Zdarza sie również w domach lub mieszkaniach, w których znajduje się dużo urządzeń elektrycznych. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się: gniazda siłowe, wtyczki siłowe czy rozdzielnice. Jak działa osprzęt siłowy? Jakie są dostępne rodzaje osprzętu? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas zakupów?
Czym jest osprzęt siłowy?
Osprzęt siłowy to urządzenia, które wykorzystuje się do podłączenia prądu trójfazowego. Najczęściej wykorzystuje się go do zasilania maszyn o dużej mocy (ponad 6kW). Jego zastosowanie związane jest bezpośrednio z przemysłem, zakładami czy halami produkcyjnymi. Tam bowiem znajduje się najwięcej urządzeń, które wymagają instalacji trójfazowych. Rzadziej, spotyka go się w domach jednorodzinnych. Zazwyczaj jednofazowa wystarcza na podstawowe urządzenia RTV i AGD. W sytuacji gdy jednak, tego wyposażenia elektronicznego jest całkiem sporo - wymagane jest użycie osprzętu siłowego. Bardzo często montuje się ją w garażu. Jaki osprzęt siłowy wybrać?
Osprzęt siłowy - rodzaje
Instalacja trójfazowa wymaga użycia specjalistycznego osprzętu siłowego. Na obecnym rynku spotkać można kilka różnych urządzeń, których zastosowanie zależy, m.in. od ilości obwodów. Zdecydowanie najpopularniejsze z nich to gniazda siłowe. Podobnie jak wtyczki siłowe wykorzystuje się je w przypadku zasilania czteroprzewodowego lub pięcioprzewodowego. Wyróżnia się gniazda siłowe przenośne lub skośne. Natomiast wśród wtyczek ogromną popularnością cieszą się urządzenia z możliwością zmiany faz. Na budowie lub halach przemysłowych bardzo często wykorzystuje się rozdzielnice gniazdowe, np. rozdzielnica ROS. Zapewniające bezpieczeństwo podczas pracy wielu urządzeń. Równie znane są rozgałęźniki, dzięki któremu otrzymujemy możliwość podłączenia kilki odbiorników prądu - dodatkowe gniazdka elektryczne. Znając możliwe rodzaje osprzętu siłowego należy zadać ostatnie pytanie. Jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu?
Osprzęt siłowy - na co zwrócić uwagę?
Aby móc korzystać w pełni, a przede wszystkim bezpiecznie, z osprzętu siłowego, należy zwrócić szczególną uwagę na pewne parametry. Przede wszystkim na ilość obwodów. Najczęściej spotyka się wtyczki siłowe, które wymagają czteroprzewodowego obiegu, np. wtyczka siłowa IVN 3243. Dostępne są również modele przystosowanie do pięcioprzewodowych obiegów - wtyczka IVNO 3253. Ponad to należy zwrócić uwagę na:
● natężenie prądu elektrycznego,
● napięcie,
● wymiary (w przypadku rozdzielnic).
Równie ważny jest materiał wykonania. Najlepiej wybrać osprzęt odporny na pył i wodoszczelny, który będzie dostosowany do warunków pracy. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na klasę szczelności, która jest wymieniona przy każdym produkcie.
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji o ich zastosowaniu i sposobie modyfikacji, akceptacji plików cookie, można znaleźć w Polityce Prywatności .