Czujniki ruchu PIR wykorzystywane są w systemach alarmowych i oświetleniowych. Gdy wykryją ruch w zasięgu swojego działania, inicjują właściwą akcję. Wyposażone w nie instalacje alarmowe wyróżniają się świetną skutecznością jeśli chodzi o ochronę domu, jego mieszkańców i mienia. Czujniki PIR działają na podczerwień. Urządzenia te charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i są stosowane powszechnie nie tylko w systemach alarmowych. Dzięki zastosowanej wewnątrz wiązce światła podczerwonego wykrywają ruch i reagują na niego w odpowiedni sposób.
Czym jest czujnik PIR i w jaki sposób działa?
Sposób działania pasywnych czujek PIR nie jest skomplikowany. Ich główne zadanie to wykrywanie ruchu i analizowanie promieniowania emitowanego przez elementy znajdujące się na zewnątrz. Urządzenia te nie przekazują sygnałów, a analizują to, co dzieje się w ich otoczeniu. Czujniki podczerwieni wychwytują promieniowanie elektromagnetyczne w podczerwieni – mówiąc w uproszczeniu, wykrywają ciepło. Nie jest to jednoznaczne jedynie ze zmianą temperatury. To skomplikowany proces. Czujnik wychwytuje ciepło generowane przez ciało człowieka, które różni się od ciepła wydzielanego przez pracujące urządzenia. Sprzęty wykorzystujące zaawansowaną technologię potrafią też odróżnić ludzi od zwierząt.
Czujniki PIR wyróżniają się szerokim kątem wykrywania ruchu, stąd też sprawdzą się świetnie w przypadku domowych systemów alarmowych. Sprzęt na podczerwień wykazuje się najskuteczniejszym działaniem, gdy zostanie zamontowany na ścianie bądź suficie. Powinien być umiejscowiony prostopadle do stojącego człowieka. Czujniki te nie emitują promieniowania na zewnątrz, dlatego w każdym pomieszczeniu powinien znajdować się osobny sensor. Warto zwrócić uwagę na zasięg ich działania. Czynnik ten dostosowuje się pod kątem wielkości pomieszczenia. Warto zamontować je np. w narożniku okna. Czujka nie może zostać zasłonięta meblami lub zasłonami. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że sprzęt nie zawsze jest nieomylny – fałszywy alarm może być spowodowany m.in. uruchomioną farelką, klimatyzatorem - aby uniknąć tych sytuacji należy zastosować czujnik dualny. Czujniki ruchu sprawdzają się też w miejscach takich jak biurowce czy obiekty handlowe. Warto zwrócić uwagę na produkty marek Bosch, Satel, Paradox, Genevo, Vidicon, Crow, Takex, Optex.Orno oraz VIRONE.
Czujniki ruchu PIR wykorzystują różne funkcje umożliwiające zmniejszenie ilości fałszywych alarmów. Funkcje te to m.in. kompensacja temperatury, regulacja czułości czy filtry przeciwzakłóceniowe. Można spotkać się też z obecnością specjalnych filtrów niwelujących wpływ niepotrzebnego promieniowania widzialnego. Należą do nich zazwyczaj płytki germanowe umiejscowione w obudowie pyroelementu.