W każdym domu, mieszkaniu i budynku użytkowym istotne są nie tylko meble i wyposażenie, ale także mniejsze, czasem zapomniane elementy. Takie pominięte dodatki to osłony i obudowy do wybranych elementów. To z pozoru niewielkie rzeczy, które w mieszkaniu stanowią bardzo ważny dodatek, bo podnoszą standard bezpieczeństwa i ułatwiają organizację. Jedne z najważniejszych rzeczy do zabezpieczenia w każdym pokoju są mechanizmy elektroniczne i teletechniczne.
Inwestowanie w odpowiednie obudowy pozwala odseparować takie elementy jak mechanizmy teletechniczne (na przykład służące do integracji instalacji elektrycznych) czy systemów automatyki. Korzystając z takiej obudowy z osobnym kluczem, można zabezpieczyć to urządzenie przed obcymi lub przed dziećmi, ograniczając im do nich dostęp. Instalowanie obudowy pozwala też zabezpieczyć bezpieczniki, transformatory i zasilacze przed kurzem oraz brudem. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się odpowiednia obudowa, można ochronić mechanizm przed wilgocią lub nawet przed nagłym zalaniem. Wśród dostępnych elementów znajduje się na przykład osłona opakowana hermetycznie, co zwiększa poziom bezpieczeństwa wszystkich elementów w środku obudów.
Poza zabezpieczeniem bezpieczników, transformatorów i zasilaczy, osłony służą także do opakowania mechanizmów przeciwpożarowych. Systemy przeciwpożarowe to nie tylko czujniki, to także obudowy zabezpieczające klucz przy drogach ewakuacji, a także natynkowe opakowanie na rzeczy niezbędne w razie niebezpiecznej sytuacji. Taka obudowa może skrywać instrukcję postępowania w razie zagrożenia, a także różne systemy ułatwiające reagowanie w sytuacji kryzysu. Jednym z takich systemów, jest instalacja przepustu kablowego do wybicia na tylnej ściance obudowy.
Obudowy to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, to także ułatwienie organizacyjne. Obudowy do rozszerzeń i nadajników estetycznie skrywają mechanizmy przed okiem odwiedzającego i zgrabnie wtapiają się w tło. Wszystkie obudowy, poza tymi służącymi do ochrony przeciwpożarowej
Każdy element obudowy musi być odpowiednio zabezpieczony i dobrze umiejscowiony na ścianie (rozwiązanie natynkowe) lub podtynkowo. Należy użyć solidnych gwoździ lub wkrętów, dopasowanych do warunków pasujących w danej okolicy. W przypadku budynków w strefie wstrząsów sejsmicznych lub tąpnięć górniczych konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie.