Przejdź do treści

Strumień RTSP w monitoringu w kamerze IP – jak uzyskać?

Strumień RTSP w monitoringu w kamerze IP - jak uzyskać?

Współcześnie większość z nas używa kamer IP do monitorowania swojego domu, biura czy sklepu. Lubimy podglądać co się dzieje w obiekcie podczas naszej nieobecności. Do tego celu często wykorzystywane są aplikacje mobilne. Dobrym rozwiązaniem jest jednak strumień RTSP, który możemy uzyskać z danej kamery lub rejestratora i przekazać go do innego urządzenia lub programu VLC.

Jest to jedna z najbardziej pewnych i stabilnych metod pozyskiwania strumienia wideo z kamery IP lub rejestratora analogowego. Praktycznie wszystkie kamery na rynku (również te starsze) posiadają dostęp po protokole RTSP (Real Time Streaming Protocol).

Technologię tę wykorzystuje się także do bardziej zaawansowanych rozwiązań – przesyłania strumienia wideo i audio w czasie rzeczywistym na stronach internetowych, z serwerów do przeglądarek internetowych i aplikacji mobilnych, z kamer internetowych do serwerów, a także do tworzenia transmisji wideo i audio na żywo (np. transmisji sportowych, koncertów, audycji radiowych).

Jego zaletą jest też to, że obsługuje wiele protokołów transportowych (UDP, TCP i HTTP).

Format ścieżki ze strumieniem RTSP widoczny jest w interfejsie WEB danej kamery oraz zazwyczaj opisany w jej instrukcji.

Każdy producent używa innego układu ścieżki RTSP. Najczęściej stosowana jest sekwencja:

rtsp://<adres IP kamery><oznaczenia stosowane przez producenta>

Każda kamera posiada swój własny adres IP. Wśród oznaczeń można wskazać numer portu rtsp czy określenie, który strumień ma być używany: port RSTP najczęściej określany jest jako 554, strumień główny to „0”, a strumień dodatkowy „1”.

Producenci posiadają różny format ścieżki RTSP. Prześledźmy to na kilku przykładach.

Provision:

W tym przypadku używa się wzoru: rtsp://username:password@ip:port/profile1

  • Username – nazwa użytkownika
  • Password – hasło
  • IP – adres IP kamery
  • Port – numer portu RTSP, najczęściej to port 554
  • Profile – typ strumienia (w przypadku kamer Provision strumień główny oznacza się jest jako „1”, strumień pomocniczy to „2” lub „3”.

Przykładowa ścieżka RTSP w tym przypadku będzie wyglądała: rtsp://admin:admin@192.168.1.123:554/profile2

Kenik:

rtsp://192.168.1.108:554/mode=real&idc=1&ids=1

Gise:

rtsp://admin:12345@192.168.188.217:554/0

Dahua :

rtsp://10.0.1.208/media/video1 – z uwierzytelnianiem

rtsp://admin:admin123@@10.0.1.208/media/video1rts – bez uwierzytelniania (admin – login, admin123@ – hasło, 10.0.1.208 – IP kamery).

RTSP Hikvision:

Do rejestratora Hikvision DS-7104HQHI-K1 (C) (S) możemy podpiąć kamery HDCVI Hikvision DS-2CE56D0T-IT3F (C). Obraz z nich możemy „przetworzyć” (za pomocą rejestratora) na formę cyfrową i przekazać dalej do rejestratora IP Hikvision DS-7604NI-K1/4P (C) lub programu VLC media player.

W przypadku tego programu wystarczy wkleić ścieżkę RTSP Hikvision poprzez „otwórz strumień w sieci”, a następnie podać dane uwierzytelniające do kamery (hasło i login).

rtsp://173.200.91.70:10554/ Streaming/channels/101

Jeśli nie możemy wyłączyć uwierzytelniania lub chcemy szybciej otworzyć strumień, wystarczy wpisać:

rtsp://Hikvision:guest@173.200.91.70:10554/Streaming/channels/1701

Najczęściej strumień RTSP używamy do wyciągnięcia obrazu z kamer IP i przekazania go do manipulatora alarmowego Satel INT-TSI.

Innym zastosowaniem jest przekazanie obrazu z kamer do monitora wideodomofonu celem uzyskania podglądu.

Jeśli posiadasz smart home sterowany centralą alarmową i monitor lub manipulator z ekranem to możesz do nich dostarczyć obraz z kamer IP monitoringu.

1 komentarz do “Strumień RTSP w monitoringu w kamerze IP – jak uzyskać?”

  1. Bardzo fajnie opisane. Czy w takim razie da się wykorzystać taki strumień do streemingu np na YouTube? Mówię o strumieniu z kamerki z ali która posiada taki strumień ale nie ma całego panelu do konfiguracji streemingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *