Przejdź do treści

Montaż RJ45 na kabel sieciowy

RJ45 to standardowy typ gniazda i wtyku sieciowego, który jest powszechnie stosowany w sieciach komputerowych do łączenia urządzeń ze sobą oraz z internetem. Jeśli chcesz samodzielnie złożyć kabel sieciowy z wtykiem RJ45, to poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak to zrobić.

Krok 1: Przygotuj potrzebne narzędzia i materiały

Przed rozpoczęciem montażu kabla sieciowego z wtykiem RJ45, należy przygotować odpowiednie narzędzia i materiały. Oto lista rzeczy, które będą Ci potrzebne:

 • Kabel sieciowy z ekranem: do montażu kabla sieciowego z wtykiem RJ45 najlepiej użyć kabla z ekranem, takiego jak FTP lub SFTP. Ekran ten dodatkowo chroni przewody przed zakłóceniami elektromagnetycznymi i zwiększa trwałość połączenia.
 • Wtyki RJ45: są to standardowe wtyki sieciowe, które umożliwiają podłączenie kabla sieciowego do urządzeń takich jak komputery, kamery, routery czy przełączniki. Wtyki RJ45 dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, więc upewnij się, że masz odpowiedni wtyk do swojego kabla sieciowego.
 • Narzędzie do przecinania i skręcania kabli: do przecięcia kabla sieciowego oraz skręcenia jego poszczególnych przewodów potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Możesz użyć do tego specjalnych szczypiec lub nożyc do kabli.
 • Narzędzie do przecinania izolacji: aby uzyskać dostęp do przewodów wewnątrz kabla sieciowego, trzeba odizolować ich końce. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego narzędzia do przecinaniaizolacji lub nożyczek z krawędzią tnącą.
 • Taśma izolacyjna (opcjonalnie): będzie przydatna, jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć połączenie między przewodami, możesz użyć taśmy izolacyjnej. Taśma to nie jest konieczna, ale może pomóc uniknąć potencjalnych problemów z połączeniem w przyszłości.
 • zaciskacz wtyków RJ45

Krok 2: Przygotuj kabel sieciowy

Po zebraniu wszystkich potrzebnych narzędzi i materiałów, należy przygotować kabel sieciowy do montażu:

 • Odetnij odpowiednią długość kabla sieciowego: najpierw należy odciąć odpowiednią długość kabla, tak aby wystarczyło go na podłączenie dwóch urządzeń. Pamiętaj, że długość kabla sieciowego powinna być dostosowana do odległości między urządzeniami, tak aby nie było za dużo luzu ani też nie był za krótki.
 • Odetnij osłonę zewnętrzną kabla: po odcięciu odpowiedniej długości kabla, należy odciąć jego osłonę zewnętrzną. Możesz to zrobić za pomocą nożyc do kabli lub specjalnego narzędzia do przycinania izolacji. Odetnij osłonę tak, aby uzyskać dostęp do przewodów wewnątrz kabla.

Krok 3: Ułóż poszczególne przewody

Następnie, należy ułożyć poszczególne przewody, tak aby można było je później podłączyć według schematu RJ45. Oto co należy zrobić:

 • Przeciągnij każdy z przewodów osobno: wewnątrz kabla sieciowego znajduje się kilka przewodów o różnych kolorach. Przeciągnij każdy z nich osobno, tak aby nie były ze sobą splątane. To ułatwi późniejsze skręcenie przewodów według schematu RJ45.
 • Oczyść końce przewodów: upewnij się, że końce przewodów są dokładnie oczyszczone z resztek izolacji. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego narzędzia do przeciskania izolacji lub nożyczek z krawędzią tnącą. Dokładnie oczyszczone przewody łatwiej będzie skręcić według schematu RJ45.

Krok 4: Skręć przewody według schematu RJ45

Po przygotowaniu poszczególnych przewodów, należy je skręcić według schematu RJ45:

 • Określ schemat połączenia: przed przystąpieniem do skręcania przewodów, należy określić schemat połączenia według standardu RJ45. Istnieją różne schematy połączeń, które są używane w zależności od rodzaju urządzeń, do których będzie podłączony kabel sieciowy.      Najczęściej używana jest tzw. konfiguracja T568B lub T568A.

Skręć przewody według schematu: po określeniu schematu połączenia, należy skręcić przewody według odpowiedniego wzoru. Przewody należy skręcać wokół siebie, tak aby uzyskać charakterystyczne “płaskie” sploty. Pamiętaj, aby dokładnie trzymać się instrukcji i stosować się do wskazówek, aby uzyskać prawidłowe połączenie.

Krok 5: Włóż przewody do wtyku RJ45

Po skręceniu przewodów według schematu RJ45, należy włożyć je do wtyku RJ45. Oto jak to zrobić:

 • Przygotuj wtyk RJ45: przed włożeniem przewodów do wtyku, upewnij się, że jest on odpowiednio przygotowany. W niektórych wtykach istnieje możliwość odchylenia “ramion” wewnątrz wtyku, co ułatwia wkładanie przewodów. Upewnij się, że ramiona są odchylone i gotowe do włożenia przewodów.
 • Włóż przewody do wtyku: po przygotowaniu wtyku, należy włożyć do niego przewody. Upewnij się, że przewody są wkładane do odpowiednich gniazd we wtyku, tak aby pasowały do schematu połączenia. Należy uważać, aby przewody nie wystawały poza wtyk, gdyż mogą się one uszkodzić podczas wkładania wtyku do gniazda urządzenia.

Krok 6: Użyj zaciskacza RJ45 aby zacisnąć w wtyczce przewody chyba że zakupiłeś wtyki RJ45, które można zacisnąć ręcznie, dłonią.

Krok 7: Sprawdź połączenie

Po zakończeniu montażu sprawdź, czy wtyk RJ45 jest dobrze podłączony. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego testera sieciowego lub po prostu podłączając kabel do urządzenia i sprawdzając, czy połączenie jest prawidłowe.

Podsumowanie

Montaż kabla sieciowego z wtykiem RJ45 nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga odpowiednich narzędzi i trochę wprawy. Dzięki powyższemu poradnikowi powinieneś być w stanie samodzielnie złożyć kabel sieciowy z wtykiem RJ45 i cieszyć się prawidłowym połączeniem z internetem lub innymi urządzeniami sieciowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *