Domofon lub wideodomofon to dzisiaj podstawowy element zabezpieczenia domu. Umożliwia zdalne otwarcie furtki, bramy wjazdowej, a także podgląd osoby odwiedzającej. Zazwyczaj montujemy go przy bramce, która jest oddalona od domu lub z niego niewidoczna, dlatego zyskujemy kontrolę nad tym, kto wejdzie na nasz teren. Na rynku jest duży wybór tego typu urządzeń, więc podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu nie jest wcale takie proste.
Domofon vs Wideodomofon – na czym polega różnica?
Domofon umożliwia jedynie rozmowę z osobą, która znajduje się przy drzwiach lub furtce i nacisnęła przycisk wywołania na panelu zewnętrznym. Z kolei wideodomofon pozwala również (poza rozmową) na zobaczenie, kto dokładnie nas odwiedził. Dzięki temu możemy z łatwością ocenić, czy gość jest tą osobą, która może wejść na naszą posesję.
Ogółem, oba urządzenia występują w wersji jednorodzinnej lub wielorodzinnej. Domofon może też pracować w 2 trybach:
- System SIMPLEX – umożliwia jedynie jednostronną rozmowę, tzn. jeśli jedna osoba mówi, to drugi rozmówca nie może równocześnie jej odpowiadać i być usłyszanym. Taka sytuacja spowodowana jest faktem, że odbiornik i nadajnik pracują na tej samej częstotliwości.
- System DUPLEX – pozwala na prowadzenie dwustronnej komunikacji między gościem a domownikiem, którzy mogą równocześnie wymieniać się informacjami.

Wideodomofon / domofon – elementy składowe
Oba te urządzenia składają się ze stacji wewnętrznej (montowanej w środku domu/mieszkania – zazwyczaj przy drzwiach wejściowych lub w kuchni) oraz stacji zewnętrznej (umieszczonej na furtce).
Na domofon składa się unifon wyposażony w mikrofon, głośnik i przycisk do otwierania furtki, drzwi czy bramy, a także panel zewnętrzny, który pozwala na prowadzenie rozmowy między gościem a domownikiem.

Wideodomofon posiada więcej funkcjonalności niż urządzenie wspomniane wcześniej. Tworzy go:
1. panel zewnętrzny z:
– wbudowaną kamerą, dzięki której uzyskujemy podgląd osoby nas odwiedzającej,
– diodami podczerwieni lub diodami światła białego (w zależności od modelu), które umożliwiają podgląd obrazu w nocy, a także
– przyciskiem dzwonka – wywołania rozmowy z osobą w środku lokalu.
2. Monitor – zazwyczaj o przekątnej 7” lub 10” – na którym możemy uzyskać podgląd osoby stojącej na zewnątrz. W zależności od modelu zyskujemy też przycisk do otwierania furtki, bramy automatycznej czy prowadzenia rozmowy interkomowej między domownikami (jeśli posiadamy co najmniej 2 monitory w budynku).

W razie potrzeby istnieje możliwość rozbudowy obu systemów o dodatkowe monitory, unifony czy panele zewnętrzne. Jest to jednak zależne od konkretnego modelu, jaki posiadamy.
Wideodomofon analogowy, cyfrowy czy może IP?
System analogowy to przede wszystkim niższy koszt urządzenia oraz jego montażu. Wykorzystuje się w nim dużą liczbę kabli (minimum 4 żyły), ponieważ wszystkie elementy systemu łączy się za pomocą oddzielnych przewodów. W związku z tym zaleca się go w domach jednorodzinnych. Na taki system składa się stacja wewnętrzna oraz zewnętrzna wyposażona w głośnik, mikrofon i przycisk wywołania.
System cyfrowy to już bardziej zaawansowane rozwiązanie, które daje nam też więcej funkcjonalności. Tworzy go centrala zawierająca nazwiska i numery telefonu osób (system wielolokatorski), do których wysyła zaszyfrowany sygnał, a także posiadająca mikrofon, głośnik i przyciski. Sygnał odbierany jest i przetwarzany przez dekodery. W takim urządzeniu możemy otwierać furtkę za pomocą kodu dostępu, a także spersonalizować czas wejścia, długość rozmowy czy dzwonienia. Zalecany jest w instalacjach, w których występują większe odległości pomiędzy panelem zewnętrznym a monitorem, w miejscach gdzie instalacja jest tylko 2-żyłowa.
System IP – najbardziej zaawansowane rozwiązanie – oferuje najlepszą jakość obrazu, możliwość integracji z systemami telewizji przemysłowej czy automatyki domowej. Monitory mogą być wyposażone w przeglądarkę internetową, informacje ze stacji pogodowej oraz wbudowaną kamerę do wideorozmowy z innym użytkownikiem systemu. Niektóre monitory wyposażone są w systemy operacyjne np. Android. Wideodomofon IP znajdzie zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i osiedlach mieszkaniowych.
Wideodomofon – jakie funkcje możemy otrzymać?
Współczesne urządzenia służą nie tylko do otwarcia furtki, ale też pozwalają uruchomić bramę automatyczną, garażową, a nawet sterować roletami lub oświetleniem.
Poza tym, niektóre modele oferują także:
- Wbudowana pamięć – zapis obrazu (filmu/zdjęć) z kamery w panelu zewnętrznym,
- Funkcja automatycznej sekretarki (odsłuchania „nieodebranych połączeń”),
- Czujnik ruchu – automatycznie wykrywa ruch w polu widzenia kamery – zapisuje obraz na karcie SD lub w pamięci urządzenia,
- Funkcja „Nie przeszkadzać” – pozwala wyłączyć dzwonek w monitorze na jakiś czas,
- Regulacja kąta widzenia kamery w panelu zewnętrznym, dzięki której możesz zamontować go niżej lub wyżej niż zalecane,
- Czytnik linii papilarnych – wejście na posesje bez klucza, wystarczy odcisk palca wprowadzony wcześniej do systemu,
- Klawiatura numeryczna – dostęp do budynku czy na posesję za pomocą specjalnego kodu,
- Czytnik kart zbliżeniowych RFID – otwieranie furtki/drzwi za pomocą wcześniej zaprogramowanego breloka lub karty zbliżeniowej,
- Funkcja interkomu – komunikacji między 2 lub więcej unifonami/monitorami w lokalu,
- Możliwość przekierowania rozmowy na wybrany numer telefonu – rozmowa z osobą odwiedzającą podczas naszej nieobecności,
- Sterowanie automatyką domową – np. oświetleniem, roletami, integracja z systemami automatyki,
- Wbudowane WiFi – możliwość sterowania urządzeniem, otwierania furtki (a czasem nawet bramy) z poziomu smartfona z odpowiednią aplikacją.
Wideodomofon – montaż
Wybierając urządzenie musimy przemyśleć, gdzie ma być zamontowane. Panel wewnętrzny przeznaczony jest do montażu na ścianie.
Natomiast, w przypadku panelu zewnętrznego sprawa nie jest aż tak prosta. Panele te dzielimy na:
- Natynkowe – przytwierdzane bezpośrednio do słupka przy bramce czy drzwiach wejściowych.
- Podtynkowe – w większości ukrywane „w murze”, a na zewnątrz jest tylko przedni panel.

Dodatkowo, należy wiedzieć, jaką szerokość ma słupek, by dobrze dopasować wymiary panelu). Na wąskich słupkach lepiej sprawdzi się panel natynkowy.
Istotna jest też wysokość montażu obu urządzeń. Zarówno monitor, jak i panel bramowy powinno się umieścić na wysokości 150-160 cm. Jest to ogólnie przyjęta optymalna wysokość, przy której uzyskujemy dobry obraz z kamery panelu.
Rozmyślając nad wyborem modelu wideodomofonu musimy też uwzględnić warunki, w jakich ma on pracować, tzn. czy będzie to miejsce nasłonecznione, dobrze oświetlenie (zwłaszcza nocą), narażone na negatywny wpływ warunków zewnętrznych. Biorąc to pod uwagę trzeba przede wszystkim sprawdzić z jakiego materiału jest stacja zewnętrzna i jakie posiada zabezpieczenia. Niektórzy producenci oferują osłony ochronne (daszki) do montażu stacji bramowych jako dodatkowe zabezpieczenie.
Sygnalizatory LED występują w różnych formach, jednak podstawową cechą, która łączy je wszystkie, jest zastosowanie wydajnych energetycznie i trwałych diod typu LED jakie możemy znaleźć w tych Videodomofonach.