W świecie, w którym bezpieczeństwo jest priorytetem, systemy alarmowe stały się niezbędnym narzędziem ochrony naszych domów i firm. Systemy te, zaprojektowane w celu wykrywania włamań lub nietypowych sytuacji, zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa i spokój ducha. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie są rodzaje systemów alarmowych? Zajmijmy się tym tematem.
Jak działają systemy alarmowe?
Wyjaśnimy pokrótce zasadę działania systemu alarmowego, który może wydawać się skomplikowany, ale w rzeczywistości opiera się na dość prostym procesie. Gdy czujnik wykryje włamanie lub niecodzienną sytuację, wysyła sygnał do centrali (płyty głównej). Centrala, po otrzymaniu sygnału, weryfikuje sytuację i w razie potrzeby uruchamia sygnał, lub alarmuje firmę ochroniarską. Należy zauważyć, że systemy alarmowe są uważane za pasywne środki bezpieczeństwa. Oznacza to, że nie zapobiegają one samemu włamaniu, ale ostrzegają o nim, aby można było podjąć niezbędne środki.
Rodzaje czujników w systemach alarmowych
Czujniki to urządzenia alarmowe, które są podstawową częścią każdego systemu alarmowego. W zależności od rodzaju systemu mogą być stosowane różne typy czujników, z których każdy ma swoją własną funkcję. Niektóre z najczęściej stosowanych czujników to:
- Czujki pożarowe: są to czujników dymu, ciepła i temperatury, które szybko wykrywają obecność dymu lub wzrost temperatury, co może wskazywać na pożar. Po wykryciu tych oznak czujnik wysyła sygnał do centrali, po czym aktywowany jest alarm.
- Czujnik ruchu na podczerwień: ten typ czujnika wykorzystuje promieniowanie podczerwone do wykrywania ruchu w danym obszarze. Jest on szczególnie przydatny w systemach bezpieczeństwa, ponieważ jest w stanie wykryć obecność intruzów nawet w warunkach słabego oświetlenia.
- Czujnik zalania wodą: czujnik ten wykrywa obecność wody na terenie nieruchomości, co może wskazywać na możliwe zalanie. Są one często instalowane w miejscach takich jak piwnice czy łazienki, gdzie ryzyko zalania jest wyższe.
- Czujnik otwarcia drzwi i okien: czujniki te, zazwyczaj magnetyczne, są instalowane na drzwiach i oknach w celu wykrycia prób włamania.
- Czujnik uderzeniowy, wibracyjny: montaż tych czujników możliwy jest na futrynach okien, drzwi, sejfach. Urządzenie wykrywa drgania, próbę sforsowania drzwi, okien, itd.
- Czujnik zmierzchu: czujnik ten mierzy ilość światła w danym obszarze i aktywuje sztuczne oświetlenie, gdy naturalne światło jest niewystarczające.
- Czujniki gazów (czadu, metanu, gazów usypiających): czujniki te wykrywają podwyższony poziom gazu, co wskazuje na jego wyciek. Ich zadaniem jest odcięcie dopływu gazu bezpośrednio u źródła (jeśli system wyposażono w elektrozawory podłączane z systemem alarmowym).
- Czujniki obwodowe: czujniki, które są umieszczane na obwodzie nieruchomości w celu wykrycia ewentualnego włamania, zanim intruz dotrze do wnętrza, np. bariery.
- Czujka zbicia szyby: czujniki te wykrywają akustycznie lub wibracyjne stłuczenie okien, lub szklanych drzwi i generują alarm.
Rodzaje alarmów – porównanie
Monitorowane systemy alarmowe
Monitorowany system alarmowy jest nadzorowany przez ochronę. W przypadku, gdy alarm zostanie wyzwolony przez systemy antywłamaniowe, są oni natychmiast powiadamiani i podejmują odpowiednie działania. Ochrona sprawdzi, jaki rodzaj alarmu został uruchomiony i szybko podejmie akcję, lub wezwie służby ratownicze – straż pożarną, policję czy personel medyczny.
Systemy monitorowane zapewniają spokój ducha, ponieważ nawet gdy jesteś poza domem, Twój budynek zostanie objęty opieką, w przypadku uruchomienia alarmu. Tego typu systemy alarmowe są oczywiście droższe.
Niemonitorowane systemy alarmowe
Niemonitorowany system alarmowy nie jest monitorowany przez nikogo. Ponadto alarm nie wysyła powiadomień do firm ochroniarskich. System polega na tym, że osoby znajdujące się w pobliżu są w stanie usłyszeć alarm. Rodzaje alarmów w systemie niemonitorowanym to: sygnały dźwiękowe, światła i powiadomienia głosowe.
Systemy niemonitorowane są oczywiście tańsze niż systemy monitorowane, ale nie zapewniają takiego samego poziomu bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach system niemonitorowany wysyła powiadomienie do aplikacji w telefonie, jeśli alarm zostanie wyzwolony. Następnie możesz powiadomić odpowiednie władze lub samemu zareagować na alarm. Jest to ciekawa funkcja, ale wymaga ciągłego monitorowania nieruchomości.
Oczywiście istnieje możliwość, aby użytkownik otrzymywał osobne powiadomienia od systemu alarmowego, jak i tego, by system także powiadomił agencję ochrony, takie rozwiązanie rekomendujemy.
Przewodowe systemy alarmowe
Aby ten system działał, każdy jego element musi być podłączony przewodowo do centrali. Zapewnia to spójne i nieprzerwane połączenie. Systemy przewodowe są zazwyczaj bardzo niezawodne i nie wymagają szybkiego Internetu, ani świeżych baterii do działania. Dobrze sprawdzają się na dużych obszarach, gdzie system może być rozproszony na dużą odległość. Centrala alarmowa posiada awaryjne zasilanie, po zaniku napięcia zasilania z sieci 230V, urządzenia dalej będą działać. Jeśli okablowanie zostanie uszkodzone, np. przecięty kabel do czujnika, centrala także nas o tym powiadomi. Ponadto systemy przewodowe mogą być trudne i kosztowne w instalacji, ponieważ konieczne jest poprowadzenie przewodów w całym budynku. Ale ze względu na stabilność pracy systemów przewodowych, warto wykonać okablowanie.
Bezprzewodowe systemy alarmoweBezprzewodowy system alarmowy to system bezpieczeństwa, który działa w oparciu o częstotliwość 433 Mhz (jednokierunkowa) lub 868 Mhz (dwukierunkowa). Jedną z głównych zalet bezprzewodowych systemów alarmowych i jednym z powodów, dla których są one obecnie tak popularne, jest możliwość łatwego zdalnego łączenia się. Oczywiście w urządzeniach należy regularnie (co kilka miesięcy lub lat – w zależności od warunków pracy) wymieniać baterie i upewnić się, że sygnał jest silny.
Oferujemy szeroki wybór bezprzewodowych systemów alarmowych, zapraszamy do zapoznania się z ofertą: https://elektronikadomowa.pl/systemy-alarmowe-c-1.html.