Przejdź do treści

Okablowanie Systemu Alarmowego – Jak To Się Robi?

Nie możesz spać spokojnie… Musisz zabezpieczyć swój dom. Kupiłeś system alarmowy. Ale! Jak to okablowanie powinno wyglądać? Co z czym połączyć, gdzie to zamontować i dlaczego? W tym artykule pokażemy Ci jak podejść do tego tematu i co powinniśmy wiedzieć, by system działał poprawnie.

Przede wszystkim, projektując okablowanie w swoim domu czy firmie musimy przemyśleć, gdzie system alarmowy ma być zamontowany. W budynku, który jeszcze nie powstał – mamy ogrom możliwości, ponieważ od początku możemy na spokojnie rozmieścić przewody. Gorzej sytuacja wygląda, gdy system alarmowy będzie stanowił ingerencję w istniejący już obiekt.

Obecnie na rynku dostępne są alarmy bezprzewodowe. Z pewnością jest to duże ułatwienie, ale – niestety – droga alternatywa. Najlepszym wyborem pozostaje alarm przewodowy. Wymaga on jednak poprowadzenia odpowiedniego okablowania. Do tego celu wykorzystuje się przewody miedziane, wieloparowe nieekranowane oraz ekranowane (ich zaletą jest odporność na zakłócenia elektromagnetyczne emitowane przez inne instalacje i urządzenia).

Ważne jest, aby pamiętać o uwzględnieniu większej ilości miejsca na odpowiednie zabezpieczenie przewodów. W domach jedno- i wielorodzinnych przewody najczęściej umieszczamy pod tynkiem. Natomiast w obiektach przemysłowych wykorzystuje się przede wszystkim kanały kablowe i listwy teletechniczne (rurki, koryta, szyny kablowe). Dodatkowo, najważniejsze przewody nieekranowane muszą być oddzielone od instalacji elektrycznej.

Jak prawidłowo poprowadzić okablowanie?

System alarmowy tworzy kilka elementów (więcej na ten temat w innym naszym artykule), które muszą zostać odpowiednio połączone. Ze względu na to musimy wiedzieć jakie przewody ze sobą połączyć, ile żył będzie potrzebne i gdzie dane urządzenie umiejscowić.

1. Od każdego elementu systemu (tj. sygnalizatora, czujek, manipulatora) prowadzimy osobne przewody do centrali alarmowej. Nie zalecamy łączenia elementów wspólnym kablem (np. czujki z czujką*).

2. Do obudowy centrali doprowadzamy napięcie 230V.

3. Czujka ruchu, zbicia szyby, dymu, czujnik wibracyjny w konfiguracji 2EOL/NC wykorzystują 3-4 żyły (zależnie od producenta). Mimo tego zalecamy wykonywanie okablowania przewodami YTDY 6×0,5 / 8×0,5 / 10×0,5. Bardzo często zdarzają się uszkodzenia przewodów (przecięcie szpachlą, przewiercenie), więc wykonując okablowanie w/w przewodami mamy większą pewność, że część żył w przypadku uszkodzenia pozostanie sprawna.

Fot. 1. Przewód montażowy – zdjęcie poglądowe

4. Kontaktron*, czujnik magnetyczny w konfiguracji NC, 2EOL/NC wykorzystuje 2-3 żyły. W przypadku dwuskrzydłowych drzwi i okien możemy prowadzić okablowanie między nimi szeregowo. Oznacza to więc, że z centrali prowadzimy do każdego pokoju osobny kabel i w danym pomieszczeniu grupujemy kontaktrony.

Fot. 2. Okablowanie grupowe kontaktronów

5. Klawiatura (panel dotykowy) wykorzystuje 4-6 żył, a sygnalizator 6.

6. Jeśli chcemy mieć powiadomienie o zdarzeniach z wykorzystaniem sieci analogowej PSTN – prowadzimy okablowanie od gniazdka telefonicznego do centrali alarmowej.

7. Jeśli chcemy obsługiwać centralę za pomocą sieci internetowej – przewody biegną od routera / switcha do centrali alarmowej.

Fot. 3. Przykładowe okablowanie systemu alarmowego

Jakich przewodów NIE używamy?

Do systemów alarmowych NIE stosujemy kabla typu „skrętka” (symbol: UTP, STP, FTP) – 4x2x0,5. Dedykowany jest on do tzw. transmisji symetrycznej, która nie jest wykorzystywana przez najlepsze centrale. Niestety, poprzez zastosowanie takiego okablowania doprowadzimy do nieprawidłowego działania całego systemu, a więc: generowania fałszywych alarmów, zakłóceń w komunikacji między  centralą a manipulatorami i centralą a ekspanderami. Warto o tym pamiętać, ponieważ ten typ kabla jest popularny i wielu błędnie uważa go za najlepszy wybór.

1 komentarz do “Okablowanie Systemu Alarmowego – Jak To Się Robi?”

  1. Pingback: Montaż Systemu Alarmowego - 6 Rzeczy, O Których Musisz Pamiętać -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *