Przejdź do treści

Kto może wykonywać instalacje alarmowe?

Systemy alarmowe wykorzystuje się w wielu miejscach – zarówno prywatnych (dom, mieszkanie), jak i biurowych, czy obiektach użyteczności publicznej. Włamania są niestety coraz częstszym zjawiskiem we współczesnych czasach. Nie sposób ich całkowicie wyeliminować, ale można im skutecznie przeciwdziałać montując alarm. W naszym artykule wyjaśnimy, kto może wykonać instalacje alarmowe.

Wszystko zależy od tego, gdzie system ma być zamontowany. W obiektach użyteczności publicznej czy o podwyższonym rygorze bezpieczeństwa wymagane są specjalne uprawnienia (wpis na listę, koncesja, certyfikaty) i kwalifikacje. W Polsce jest to regulowane przez Ustawę o ochronie osób i mienia, normy techniczne oraz przepisy budowlane dotyczące instalacji elektrycznych i systemów zabezpieczeń.

Natomiast w domu lub mieszkaniu można nawet samodzielnie wykonać instalację alarmową. Należy jednak posiadać podstawową wiedzę w zakresie oznaczeń elektrycznych tak, by móc odczytać schematy podłączeń poszczególnych elementów.

Głównym dokumentem, który wyodrębnia obiekty podlegające w Polsce obowiązkowej ochronie jest ustawa o ochronie osób i mienia z 1997 r. (rozdział 2, art. 5). Wśród nich można wymienić między innymi:

  • zakłady produkujące, remontujące i magazynujące uzbrojenie, urządzenia i sprzęt wojskowy,
  • zakłady mające bezpośredni związek z wydobyciem surowców mineralnych o strategicznym znaczeniu dla państwa,
  • porty morskie i lotnicze,
  • banki i przedsiębiorstwa wytwarzające, przechowujące bądź transportujące wartości pieniężne w znacznych ilościach,
  • elektrownie i ciepłownie, ujęcia wody, wodociągi i oczyszczalnie ścieków (…),
  • rurociągi paliwowe, linie energetyczne i telekomunikacyjne, zapory wodne i śluzy (…),
  • obiekty i urządzenia telekomunikacyjne, pocztowe oraz telewizyjne i radiowe,
  • muzea i inne obiekty, w których zgromadzone są dobra kultury narodowej,
  • archiwa państwowe.

Ustawa wprowadza wymóg, że montaż systemów alarmowych w takich obiektach może przeprowadzić jedynie firma, która posiada koncesję na wykonywanie usług w zakresie ochrony osób i mienia. Nim się ją uzyska trzeba zdobyć wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego.

Jak uzyskać wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego?

W tym celu należy wypełnić wniosek online lub udać się osobiście na Komendę Wojewódzkiej Policji (KWP). Trzeba jednak pamiętać, że wymagane jest spełnienie kilku warunków:

  • ukończone 18 lat,
  • wykształcenie (minimum zawodowe) o specjalności: elektryk, elektronik, mechanik, informatyk, łącznościowiec albo ukończony kurs pracownika zabezpieczenia technicznego,
  • specjalne badania lekarskie,
  • niekaralność.

Szczegółowe informacje na temat wpisu na listę można uzyskać na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/23

Osoby posiadające wpis otrzymują stosowne zaświadczenie, na podstawie którego wyrabiana jest legitymacja. Jej wzór określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 29 czerwca 2017r.

Jak uzyskać koncesję?

O nią mogą się ubiegać wnioskować przedsiębiorcy, którzy są wpisani do CEIDG (jednoosobowe działalności gospodarcze) i do KRS (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki jawne), a także posiadają w przedmiocie działalności kody PKD dotyczące usług ochrony osób i mienia.

Ponadto, należy być wpisanym na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. W przypadku przedsiębiorców z KRS wymagane jest, by wpis na listę miała minimum jedna osoba, która jest:

  • wspólnikiem (dotyczy spółki jawnej lub komandytowej),
  • członkiem organu zarządzającego,
  • prokurentem,
  • pełnomocnikiem wyznaczonym do kierowania działalnością określoną w koncesji.

Pozostałe osoby, które są uprawnione do reprezentacji przedsiębiorcy wpisanego do KRS nie mogą być karane za przestępstwo umyślne, w tym też przestępstwo skarbowe.

Więcej informacji o tym, jak uzyskać koncesję znajduje się na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/3

Ważną informacją jest również fakt, że osoby prowadzące działalność w zakresie usług ochrony osób i mienia mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z charakterem prowadzonej działalności.

W ustawie znajduje się informacja, że koncesji nie wymaga działalność gospodarcza, która nie realizuje zadań z zakresu ochrony osób i mienia w obiektach określonych w dokumencie. W związku z tym, usługę montażu alarmu może świadczyć osoba nie posiadająca koncesji ani wpisu na listę.

Chcąc samodzielnie wykonać instalację alarmową w domu najlepiej wybrać gotowy zestaw produktów, tj. centralę, manipulator, czujki ruchu (lub/i inne), sygnalizator, akumulator i inne akcesoria montażowe. Zyskujesz dzięki temu pewność, że wszystko będzie ze sobą prawidłowo współpracować.

Jeśli posiadasz już okablowanie instalacji alarmowej to praca będzie przebiegać dużo sprawniej. W przeciwnym wypadku musisz jeszcze je odpowiednio rozplanować lub wybrać alarm bezprzewodowy.

Do elementów otrzymujemy instrukcję obsługi i montażu. Zakladanie alarmow w domu powinno się odbywać zgodnie z nimi, tj. z wytycznymi producenta. Przed montażem warto się też zastanowić jakie czujniki będą potrzebne i gdzie je umieścić. Ich obszar detekcji powinien obejmować najbardziej newralgiczne miejsca – okna czy drzwi na parterze, drzwi wejściowe czy tarasowe, piwnicę itp.

Posiadanie alarmu w domu ma też zaletę z punktu widzenia ubezpieczenia – często uzyskujemy dzięki niemu dodatkowe zniżki.

Aby zająć się wykonaniem instalacja alarmowej – poza posiadaniem koncesji – warto ukończyć szkolenia i kursy w zakresie montażu produktów różnych producentów. Dzięki temu będzie łatwiej zdobywać umiejętności i doświadczenie przydatne szczególnie w sytuacji radzenia sobie z awariami.

Takie szkolenia tworzone są przez szkoły zawodowe, prywatne firmy szkoleniowe czy konkretnych producentów alarmów. Skierowane są do osób początkujących oraz zaawansowanych. W tej branży widoczny jest stały postęp technologiczny, dlatego zasadne jest aktualizowanie swojej dotychczasowej wiedzy.

Jeśli potrzebujesz porady w zakresie wyboru zestawu alarmowego to napisz, chętnie pomożemy. Jeśli zdecydujesz się też na skorzystanie z usługi instalacji alarmu przez instalatora, możemy polecić dobrych fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *