Hikvision opracował program umożliwiający współpracę urządzeń pracujących online w tej samej sieci. Jeśli do niej dodamy nowe urządzenia tej samej marki, to ich adresy IP się powtarzają. Dzięki SADP tool możemy to zmienić. Często jednak podczas instalacji programu SADP lub skanowania sieci w celu poszukiwania urządzeń IP zdarza się, że wyskakują błędy oznaczone specjalnym kodem. Przygotowaliśmy więc przewodnik po kodach błędów Hikvision, dzięki któremu poznasz znaczenie najważniejszych z nich i propozycje ich rozwiązania.
Program SADP Hikvision – co to jest?
Oprogramowanie SADP (ang. Search Active Device Protocol) służy do wykrywania w sieci lokalnej LAN kamer i rejestratorów IP Hikvision, ich aktywacji, zmiany ich podstawowych parametrów sieciowych oraz resetowania lub zmiany haseł w tych urządzeniach.
Program SADP współpracuje z systemem Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows 2008 (32- i 64-bit), Windows XP oraz Windows 2003 (32-bit).

Kody błędów w SADP tools
Istnieje kilkanaście błędów, które możesz napotkać podczas korzystania z narzędzia SADP. Poniżej pokrótce wyjaśniamy najważniejsze z nich.
0 – SADP_NOERROR (No error) – wszystko działa prawidłowo
2001 – SADP_ALLOC-RESOURCE_ERROR (Allocation of resource error) – Błędny przydział zasobów – najczęściej występuje, gdy zaimportowany plik .xml znajduje się na innym dysku twardym lub ma długą ścieżkę do pliku. Celem naprawienia błędu musisz się upewnić, że plik .xml znajduje się na dysku C lub przenieś go na pulpit / folderu celem skrócenia ścieżki dostępu. Ten błąd często występuje w momencie, gdy adres IP komputera zmieniono, a narzędzie SADP było wtedy otwarte. Zamknij program, otwórz go i spróbuj ponownie.
2002 – SADP_NOT_START_ERROR (SADP not started) – Program SADP nie działa
2003 – SADP_NO_ADAPTER_ERROR (No NIC) – Brak karty sieciowej
2004 – SADP_GET_ADAPTER_FAIL_ERROR (Get NIC info failed) – Najczęściej występuje, gdy wewnętrzna karta sieciowa i brama domyślna są w tym samym schemacie. Aby naprawić ten błąd, przejdź do ustawień sieciowych i zmień wewnętrzną kartę sieciową na inny schemat. Zazwyczaj wewnętrzna karta sieciowa jest ustawiona jako domyślna 192.168.254.1, wystarczy zmienić ją na 192.168.253.1.
2005 – SADP_PARAMETER_ERROR (Parameter Error) – Parametr taki jak hasło, numer seryjny jest pusty. Innym powodem może być fakt, że po zresetowaniu hasła importowany plik jest pusty lub zawartość pliku ma więcej niż 512 bajtów.
2006 – SADP_OPEN_ADAPTER_FAIL-ERROR (Open NIC Failed) – Otwarcie karty sieciowej nie powiodło się
2007 – SADP_SEND_PACKET_FAIL_ERROR (Sending Packet Failed) – Wysyłanie pakietu nie powiodło się
2008 – SADP_SYSTEM_CALL_ERROR (Get system interface failed) – Pobieranie interfejsu systemowego nie powiodło się
2009 – SADP_DENY_ERROR (Device refuse to process) – Urządzenie odmawia przetworzenia. Powodem tego może być błędne hasło, nieprawidłowy numer portu http, adres i brama IPv6 są puste.
2010 – SADP_NPF_INSTALL_FAILER (Install NPF failed) – Instalacja NPF nie powiodła się. Może to wynikać z niecałkowitego odinstalowania kontrolek internetowych lub zajmowaniem NPF przez inne programy w systemie. Aby zlikwidować błąd zamknij narzędzia NPF korzystające z SADP (np. Wireshark, SADP, iVMS-4200 itp.), a następnie uruchom ponownie komputer.
2011 – SADP_TIME_OUT (Device time out) – Upłynął czas na odpowiedź urządzenia. Błąd pojawia się, jeśli SADP wyśle żądanie i w ciągu 10 sekund nie otrzyma odpowiedzi z urządzenia. W tej sytuacji musimy użyć Wireshark do przechwycenia pakietów w celu przeanalizowania czasu odpowiedzi z urządzenia.
2012 – SADP_CREATE_SOCKET_ERROR (Create socket failed) – Tworzenie gniazda sieciowego nie powiodło się.
2013 – BIND_SOCKET_ERROR (Bind socket failed) – Powiązanie gniazda nie powiodło się.
2014 – SADP_JOIN_MULTI_CAST_ERROR (Join multi-cast failed) – Dołączenie do multiemisji nie powiodło się
2015 – SADP_NETWORK_SEND_ERROR (Sending error) – Błąd wysyłania – dotyczy sytuacji, w której zmieniamy adres IP komputera i nie uruchomimy ponownie narzędzia SADP.
2016 – SADP_NETWORK_RECV_ERROR (Receiving error) – Błąd otrzymania adresu IP
2017 – SADP_XML_PARSE_ERROR (Multi-cast XML parse error) – Błąd analizy składni pliku .XML
2018 – SADP_LOCKED (Device is locked) – Urządzenie jest zablokowane. Jeśli taki komunikat pojawi się podczas próby zdalnego dostępu do rejestratora Hikvision, może to oznaczać 5 nieudanych prób wprowadzenia hasła. W tym czasie dostęp zdalny do rejestratora jest niemożliwy przez 30 minut. Możliwy będzie tylko dostęp lokalny (przy właściwym rejestratorze). Jeśli on nie jest możliwy, jedyną opcją jest poczekanie do zakończenia blokady. Możesz też spróbować zrestartować urządzenie.
2019 – SADP_NOT_ACTIVATED (Device is not activated) – Urządzenie nie zostało aktywowane.
2020 – SADP_RISK_PASSWORD (High risk password) – Hasło wysokiego ryzyka. Aby zlikwidować błąd zmień hasło na mocniejsze, zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji oprogramowania SADP.
2021 – SADP_HAS_ACTIVATED (Device has been activated) – Urządzenie zostało już aktywowane.
2022 – SADP_EMPTY_ENCRYPT_STRING (The encrypted string is empty) – Zaszyfrowany ciąg znaków (hasło) jest pusty. Błąd pojawia się, gdy importujesz plik .xml i nie możesz znaleźć odpowiedniego zaszyfrowanego ciągu. Należy wtedy ponownie uruchomić urządzenie i ponownie zresetować hasło.
2023 – SADP_EXPORT_FILE_OVERDUE (Export file overdue) – Wyeksportuj zaległy plik
2024 – SADP_PASSWORD_ERROR (Incorrect password) – hasło jest błędne. Upewnij się, że wpisujesz poprawne.
2025 – SADP_LONG_SECURITY_ANSWER (Long security answer) – Długa odpowiedź systemu bezpieczeństwa.
2026 – SADP_INVALID_GUID (Invalid GUID) – Błędny plik GUID
2027 – SADP_ANSWER_ERROR (Incorrect answer) – Nieprawidłowa odpowiedź urządzenia / programu SADP
2028 – SADP_QUESTION_NUM_ERR (Security question number error) – Błędny numeru pytania systemu bezpieczeństwa
2030 – SADP_LOAD_WPCAP_FALL (Load Wpcap failed) – Ładowanie Wpcap nie powiodło się.
2033 – SADP_ILLEGAL_VERIFICATION_CODE (Illegal verification code) – Niedozwolony kod weryfikacyjny.
Błąd „Oprogramowanie jest uruchomione, najpierw zamknij” po instalacji – pojawia się, gdy folder instalacyjny jest taki sam, jak pakiet instalacyjny. Upewnij się, że katalog instalacyjny oprogramowania i pakiet instalacyjny nie znajdują się w tym samym katalogu. Spróbuj ponownie zainstalować SADP w innym miejscu na komputerze.

Kod błędu Hikvision – co zrobić, jeśli się pojawi?
Jeśli napotkasz na któryś z podanych kodów błędów, spróbuj wykonać parę czynności nim skontaktujesz się z producentem urządzenia lub dostawcą oprogramowania SADP.
- Sprawdź czy Twoje urządzenie jest podłączone do sieci LAN i uruchomione.
- Sprawdź, jaką wersję SADP Tool posiadasz i czy jest ona najnowsza.
- Wyłącz swój program antywirusowy lub zaporę sieciową, a następnie spróbuj ponownie pracować z narzędziem SADP.
- Sprawdź czy adres IP kamery lub rejestratora jest poprawny.
- Spróbuj ponownie uruchomić swoje urządzenie lub/i komputer.