Systemy inteligentnego domu (smart home) coraz bardziej zyskują na popularności. Poprawiają nasz komfort i bezpieczeństwo, a także ułatwiają życie. Mnogość systemów i rozwiązań, na które możemy się zdecydować sprawia, że tym bardziej mamy mętlik w głowie. Podpowiadamy więc, czym tak naprawdę jest system smart house, jakie są jego rodzaje, od czego zacząć i ile to wszystko kosztuje.
Czym jest Inteligentny Dom (Smart Home)?
Domy inteligentne to budynki wyposażone w czujniki, detektory, specjalne gniazdka, a także inne urządzenia zintegrowane ze sobą i umożliwiające sprawne zarządzanie całą instalacją. Ilość tych produktów może być różna – od pojedynczych urządzeń (np. czujnika na drzwi/okno, kamery, żarówki LED z WiFi) do zestawów gotowych do podłączenia (np. centrala smart home wraz z kilkoma detektorami i / lub kamerami). Wybór systemu zależy tylko od nas samych.
Istotny jest też fakt, że bez względu na ilość posiadanych urządzeń, można każde z nich zaproponować według własnych potrzeb.
Na co więc trzeba zwrócić uwagę wybierając system sterowania domem? Który z nich jest lepszy?
Systemy Smart Home – rodzaje
Instalacje inteligentnego domu stają się coraz popularniejsze, dlatego coraz więcej osób interesuje się tym tematem i rozważa montaż w swoim domu. Jakie więc są rodzaje systemów smart home?
System przewodowy i bezprzewodowy
Zestawy przewodowe bazują na kablach internetowych RJ45, przełącznikach typu Switch i stacjach NAS. Wymagają one zaplanowania instalacji, a także odpowiedniego poprowadzenia okablowania Ethernet (skrętka komputerowa). W związku z tym, jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowych budynkach (przy ich stawianiu) oraz remontowanych. Ta opcja generuje większe koszty, ale zapewnia szersze możliwości sterowania inteligentnymi urządzeniami. Atutem jest też stabilne połączenie oraz stała prędkość przesyłu danych.
Zestawy bezprzewodowe opierają się na łączności WiFi, Bluetooth, Zigbee, BLE itd. Są obecnie najpopularniejsze, bo można je wdrożyć w każdej chwili i łatwo też zmodyfikować (np. zmieniać lokalizację elementów). Atutem jest na pewno mniejszy koszt instalacji. Należy jednak zadbać o bardzo dobrą jakość połączenia z siecią WiFi oraz uwzględnić możliwość pojawienia się zakłóceń w obrębie danych pomieszczeń (wynikająca na przykład ze zbyt dużej odległości między elementami czy materiału, z jakiego wykonano lokal). Można to zminimalizować instalując wzmacniacz (tzw. repeater).
System smart home centralny i zdecentralizowany
System centralny opiera się na centrali smart home, do której podłączamy pojedyncze urządzenia. To ona jest odpowiedzialna za przesył komunikatów od użytkownika do elementów systemu. Oznacza to, że właściciel obiektu zleca zadanie włączenia klimatyzacji w sypialni (przykładowo). Ono trafia do jednostki centralnej, która wymusza tę czynność na konkretnym urządzeniu. Niestety, minusem tego systemu jest fakt, że awaria centrali unieruchamia cały zestaw, gdyż nie może być on w żaden sposób kontrolowany.
System zdecentralizowany wyróżnia brak centrali oraz połączenie urządzeń systemu ze sobą. Największym atutem tego rozwiązania jest fakt, że awaria jednego z elementów nie zakłóca działania pozostałych.
Inteligentny dom – jaki system wybrać?
Jak wskazano powyżej, sterowanie domem może się odbywać przewodowo lub bezprzewodowo. Wybór systemu zależy od warunków mieszkaniowych, kosztów i naszych potrzeb. Zestawy przewodowe będą lepszym rozwiązaniem w nowo budowanych domach, gdzie istnieje możliwość poprowadzenia okablowania. W innym przypadku lepiej sprawdzi się instalacja bezprzewodowa. Bardziej wymagający użytkownicy lub też osoby lubiące zmiany będą mogły dzięki niej dokonywać modyfikacji (na przykład zmienić miejsce położenia kamery lub detektora). Jak już wybierzemy rodzaj systemu, to powinniśmy przemyśleć, na jakich urządzeniach go oprzemy.
Jeden producent
Najłatwiejszym rozwiązaniem są elementy pochodzące od jednego producenta, których konfiguracja będzie łatwa i sprawna (zarządzanie z poziomu dedykowanej aplikacji). Niektórzy producenci tworzą własne ekosystemy pracy, w których bazą jest ich autorskie urządzenie i współpracuje ono z produktami od innych marek (np. system TaHoma od Somfy czy Fibaro).
Kilku producentów, jeden protokół łączności
Można też postawić na urządzenia pochodzące od kilku producentów, ale pracujące na jednym protokole łączności. W tym przypadku trzeba bardziej przemyśleć jakich produktów potrzeba. Ważne jest, by pracowały one we wspólnym systemie łączności, np. WiFi, Z-Wave, ZigBee.
Różni producenci, różne protokoły łączności
Najbardziej wymagającą opcją jest połączenie elementów od różnych producentów i do tego obsługujących różne protokoły. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, czy dane elementy będą mogły ze sobą współpracować w ramach tego samego rozwiązania. Trzeba też pamiętać, że dane urządzenie może być kompatybilne z jednym lub nawet kilkoma systemami smart home. Przykładem takich systemów może być Google Home, Apple HomeKit, Amazon Echo czy IFTTT.
Montaż urządzeń nie wymaga też specjalistycznej wiedzy. Często rozmieszczenie danych elementów możliwe jest do wykonania samodzielnie, a ich intuicyjne interfejsy pozwolą na sprawną konfigurację systemu. Pomocny będzie smartfon lub tablet.
Systemy inteligentnego domu
Jeśli już zdecydowaliśmy się na instalację inteligentnych urządzeń w swoim domu lub mieszkaniu, to przed nami ważna decyzja odnośnie wyboru konkretnego systemu. Nim podejmiemy ostateczną decyzję, musimy pamiętać o zakupie odpowiedniego routera, który będzie stabilny, wyposażony w mocną antenę oraz zapewni szybki przesył danych.
Na rynku dostępne są zarówno systemy bezpłatne, jak i płatne. Wszystko zależy od tego, czego dokładnie potrzebujemy i na co możemy sobie pozwolić. Za najlepsze uznawane są te płatne, ale nie zawsze postawione cele wymagają takich nakładów. Jakie są więc najpopularniejsze systemy do inteligentnego domu?
Google Home
Jest to darmowa aplikacja, która pozwala na zarządzanie wszystkimi urządzeniami smart home, przypisanie ich do konkretnych pokoi czy sterowanie grupowo. Aplikacja współpracuje z Asystentem Google, a także reaguje na komendy (np. przesyłając je dalej do urządzeń inteligentnych).
Ciekawostką jest fakt, że taką samą nazwę posiada głośnik, który odpowiada za przyjęcie i wydawanie komend głosowych. Jest więc rodzajem pośrednika między aplikacją Google Home a użytkownikiem, który wydaje polecenia, a aplikacja je odpowiednio przetwarza. Dzięki głośnikowi można głosowo sterować większością funkcji (np. multimediami czy oświetleniem). Obsługuje ponad 10 000 urządzeń.
Aplikacja jest dostępna w języku polskim, ale głośnik póki co nie.

Apple HomeKit
Darmowa aplikacja Home dedykowana jest do urządzeń z systemem iOS oraz iPadOS. Z jej pomocą możliwe jest podłączenie, konfiguracja oraz zarządzanie urządzeniami, które są ze sobą kompatybilne i zgodne z Apple HomeKit. Wśród nich można wymienić np. żarówki i taśmy LED, kamery itd. Zostały one przetestowane przez firmę Apple, więc mamy pewność co do ich prawidłowej pracy. Ponadto, współpracuje z asystentem głosowym – Siri.
Warto też wiedzieć, że hub HomeKit jest potrzebny do automatyzacji urządzeń inteligentnego domu oraz sterowania nimi poprzez aplikację Home. Natomiast, oddzielnymi produktami można sterować bez jego udziału – pod warunkiem, że system jest prawidłowo połączony na przykład przez Bluetooth.

Fibaro – inteligentny dom
To płatny, bardzo zaawansowany i zarazem jeden z najpopularniejszych systemów smart house w Polsce. Jest projektowany, produkowany i rozwijany w naszym kraju. Pozwala na tworzenie konfiguracji, które w sposób automatyczny zmienią ustawienia urządzeń w systemie. Przykładem takiego działania jest włączenie telewizora, które wyzwala zasłonięcie rolet i wyłączenie oświetlenia w pomieszczeniu. Fibaro obsługuje również sterowanie głosowe.
Dane gromadzone są w sposób bezpieczny, chronione poprzez systemy Anty-DDoS i WAF oraz szyfrowane za pomocą protokołu TLS (komunikacja) i bcrypt (hasła).
Połączenie ze sobą urządzeń jest szybkie i proste dzięki technologii plug & play.

IFTTT (ang. If This, Then That)
Usługa ta pozwala zaprogramować dane czynności, które zostaną wykonane, jeśli spełniony zostanie zadany warunek. Odbywa się to za pomocą tzw. apletów. Procesy te odbywają się w chmurze producenta.
Przykładem takiej czynności jest podwyższenie temperatury na termostacie w momencie, gdy czujnik temperatury wykryje spadek jej wartości poniżej zadanego zakresu.

Smart Life
Jest to coraz popularniejsza platforma, która ciągle się rozwija. Pozwala na sterowanie każdym rodzajem urządzenia – niezależnie od stopnia jego zaawansowania. Umożliwia grupowanie produktów na podstawie pomieszczeń, w których zostały zainstalowane, a także ustalanie harmonogramów.
Smart Life zezwala też na dodanie dostępu do urządzeń w systemie większej licznie osób (np. wszystkim domownikom).

Smart Home Somfy
Somfy to znany i ceniony na świecie producent rozwiązań do sterowania roletami, osłonami czy bramami. Zapewnia szyfrowanie danych i ich bezpieczeństwo. Współpracuje z wiodącymi markami tworzącymi automatykę domową oraz asystentami głosowymi (sterowanie z użyciem Amazon Alexa, Asystenta Google czy Apple HomeKit).
Do zarządzania urządzeniami używana jest aplikacja TaHoma (Android, iOS), którą można użytkować jedynie na urządzeniach mobilnych. Dzięki niej możemy chociażby stworzyć własne scenariusze działań lub wykorzystać domyślne.

Amazon Alexa
Jest to asystent głosowy stworzony przez Amazon do zarządzania różnymi funkcjami urządzeń za pomocą komunikatów głosowych. Może również poinformować nas o pogodzie, odtworzyć muzykę, znaleźć opinie o danym miejscu, zamówić pizzę przez Internet, podać repertuar kin, przeczytać e-maile czy sprawdzić termin w kalendarzu.
Ciekawostką jest też fakt, że dzięki Amazon Blueprints można nauczyć Alexę nowych umiejętności, a następnie opublikować je w sklepie Amazon Skill Store – udostępniając je tym samym innym osobom. Można też ustalić komendy, które będą uruchamiać odpowiednie funkcje urządzeń, a także zaplanować działania wykonywane każdego dnia (np. od poniedziałku do piątku włączać oświetlenie o godzinie 20:00).
Aby korzystać z jej funkcjonalności należy posiadać odpowiednie urządzenia. Najpopularniejsze są głośniki Echo, ekrany Smart Display Echo Spot, a także słuchawki douszne, inteligentne okulary, smartwache (np. Fitbit Versa 3) czy smartfony. Ogółem jest kompatybilna z ponad 60 tysiącami smart urządzeń dostępnych na rynku.
Dzięki systemowi Alexa Guard zwiększa się poziom bezpieczeństwa w domu czy mieszkaniu. Odpowiada za monitorowanie aktywności w pomieszczeniach oraz otoczeniu obiektu wtedy, gdy domownicy są nieobecni. Przykładowo – głośnik zarejestruje niecodzienny dźwięk (np. stłuczone szkło), a Alexa wyśle nam powiadomienie o zaistniałej sytuacji.

Grenton
Jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, ale bardzo zaawansowane, więc spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Stosując ten system mamy pewność, że pracujące z nim urządzenia będą działać odpowiednio. Ponadto, Grenton jest kompatybilny z dużą ilością produktów, co pozwala na rozbudowę zestawów smart home. System ten tworzą m.in. centrala (CLU), moduły wejścia i wyjścia, sterowniki, kontrolery.
Istotne jest też to, że można połączyć ze sobą różne urządzenia i funkcjonalności, w tym alarm, monitoring, fotowoltaikę, klimatyzację, oświetlenie… Uzyskamy też informację o aktualnej prognozie pogody, co pozwoli na przykład na ustalenie harmonogramu podlewania kwiatów w ogrodzie.
Inteligentne sterowanie domem odbywa się z poziomu aplikacji myGrenton, dotykowego panelu Smart Panel z ekranem OLED (posiadającego czujnik gestów, temperatury i oświetlenia) lub dotykowego panelu Touch Panel z 4 lub 8 przyciskami i różnymi stylami wykończenia.

Tuya Smart
Jest to darmowa aplikacja (system Android / iOS), która służy do zdalnego sterowania różnymi urządzeniami, co odbywa się za pośrednictwem chmury Tuya, łączącej się z telefonem, nie potrzebując routera ze stałym IP. To rozwiązanie uniwersalne, ponieważ działa na całym świecie i może sterować produktami pochodzącymi od różnych producentów, np. oświetleniem, kamerami IP, roletami, filtrami powietrza, czujkami alarmowymi. Jest zgodna z Google Assistant, IFTTT czy Amazon Alexa. Każdorazowo warto się jednak upewnić, że dane urządzenie współpracuje z Tuya. Warto też pamiętać, że poszczególne produkty mogą wymagać różnych uprawnień w aplikacji, a także ich niektóre funkcją mogą nie być obsługiwane.
Tuya umożliwia wygenerowanie kodu dostępu, który można udostępnić innym domownikom, by mogli sterować swoim smart home, także głosowo.

KNX
System KNX to zdecentralizowany (pozbawiony centrali magistralowej) system służący do automatyzacji funkcji urządzeń wewnątrz budynku, uznawany za jeden z najbardziej rozbudowanych. Za realizację tych funkcji odpowiadają niezależne urządzenia, połączone ze sobą za pomocą wspólnej magistrali komunikacyjnej. Najczęściej jest nią przewód KNX TP (tj. dwuparowa skrętka). Niezbędny jest również zasilacz systemowy, dostarczający zasilanie do poszczególnych modułów komunikacyjnych. To rozwiązanie wymaga okablowania, dlatego najlepiej sprawdzi się w obiektach dopiero powstających lub poddawanych remontowi. Inną, droższą opcją jest wykorzystanie istniejącej sieci zasilania (KNX Powerline) lub fali radiowych (KNX RF). Należy jednak pamiętać, że duży wpływ na poprawne działanie systemu i prędkość transmisji danych mają zakłócenia, pojawiające się w sieci zasilającej.
Na system KNX składają się urządzenia od różnych producentów, które można podzielić na 3 grupy:
- urządzenia systemowe, tj. zasilacze magistralowe do zasilania portów komunikacyjnych urządzeń magistralnych, urządzenia do rozbudowy instalacji (sprzęgła) oraz interfejsy do programowania sensorów (grupa nr 2) i aktorów (grupa nr 3).
- tzw. sensory – urządzenia służące do przekładania parametrów środowiskowych na wielkości elektryczne, np. przyciski klawiszowe, czujniki ruchu i obecności, czujki do pomiarów warunków zewnętrznych (opadów, wiatru, temperatury, nasłonecznienia), przyciski z wbudowanym regulatorem temperatury oraz wyświetlaczem, a także wejścia binarne. Tego typu urządzenia można montować wewnątrz i na zewnątrz budynku.
- tzw. aktory – urządzenia wykonawcze, które wykonują polecenia otrzymane od sensorów, np. sterowniki oświetlenia, rolet, żaluzji. Montuje się je przede wszystkim na szynie DIN w rozdzielniach.
System KNX można dowolnie rozbudowywać o szerokie spektrum urządzeń – od systemów kontroli oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, po systemy alarmowe, kontrolę dostępu, a skończywszy na dedykowanych serwerach i modułach komunikacyjnych (internetowych lub GSM).
Firma Satel nawiązała współpracę w dziedzinie systemów KNX dopasowując swoją ofertę do tych produktów. Moduł Satel INT-KNX-2 umożliwia połączenie funkcji systemu alarmowego opartego na centrali INTEGRA z systemem KNX.

Inteligentny dom (smart home) – dlaczego warto?
Mnogość systemów smart house sprawia, że każdy z nas wybierze coś dla siebie – niezależnie od tego, czy posiada duży czy niewielki budżet. Zgłębiając tę tematykę, rozszerzamy wiedzę na temat tego, co można w swoim mieszkaniu zautomatyzować.
Smart Home łączy w jeden system zarządzanie wszystkimi urządzeniami w domu oraz umożliwia kontrolowanie ich za pomocą jednej aplikacji. To z kolei pozwala na sterowanie systemem będąc w każdym miejscu na ziemi, pod warunkiem dostępu do Internetu.
Integracja zarządzania urządzeniami pozwala na oszczędność czasu, wody i prądu. Możemy zaprogramować włączanie ogrzewania / klimatyzacji, opuścić rolety, zaplanować podlewanie ogrodu o określonej godzinie czy ustawić optymalną temperaturę pomieszczenia.
Tego typu udogodnienia podnoszą też poziom bezpieczeństwa – możemy zarządzać oświetleniem (sekwencje włączania oświetlenia w różnych pomieszczeniach), co może odstraszyć złodzieja w momencie, gdy nie ma nas w domu, natomiast głośniki wychwytują nietypowe dźwięki i wysyłają nam powiadomienie o zajściu itp.
Sterowanie domem inteligentnym
Sterowanie zdalne
Urządzeniami można sterować za pomocą aplikacji mobilnej – praktycznie wszyscy wiodący producenci tworzą dedykowane do swoich marek. W innym przypadku trzeba przeskakiwać między aplikacjami celem ustawienia wszystkich parametrów. Najlepiej jednak, jak wszystkie urządzenia pracują w obrębie tego samego systemu. Jednakże twórcy często dbają o kompatybilność z dużymi systemami (np. IFTTT), więc kontrola nad smart house opiera się właśnie na tym systemie.
Kolejnym sposobem zarządzania jest asystent głosowy. Wystarczy, że wywołamy na głos jakieś polecenie, a zostanie ono wykonane przez system. Dbają o to asystenci, np. Asystent Google (Google Home), Alexa (Amazon), Siri (Apple).
Sterować systemem można również za pomocą przeglądarki internetowej – z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do Internetu. Producenci często dostarczają stronę internetową, która pozwala na zarządzanie inteligentnym domem.
Sterowanie lokalne
Systemem smart house można sterować i zarządzać za pomocą zintegrowanych paneli i włączników. Są one montowane na ścianie i najczęściej występują w systemach przewodowych.
Urządzenia smart home – co można wykorzystać w swoim inteligentnym domu?
Inteligentne oświetlenie
Należą do najpopularniejszych urządzeń inteligentnego domu, ponieważ są niedrogie i proste w montażu. Lampy LED, taśmy czy kinkiety posiadają regulację jasności, koloru świecenia czy temperatury barwowej. Można ustawić harmonogramy, by włączały się i wyłączały o określonej godzinie. Najlepiej sterować nimi za pomocą aplikacji mobilnej.
Oświetlenie załączane zdalnie działa też odstraszająco na złodzieja, symulując nasz pobyt w obiekcie. Użytkownik może połączyć pracę lamp z czujnikami ruchu tak, by były włączane po wykryciu ruchu w danym pomieszczeniu.
Wiodący producenci systemów alarmowych mają w swojej ofercie urządzenia umożliwiające podłączenie i sterowanie obwodami oświetleniowymi:
- Ropam EXP-LIGHT16-RN – służy do podłączenia max. 16 obwodów oświetleniowych.
- Satel INT-IORS – obsługuje do 8 obwodów oświetleniowych, montowany jest na szynie DIN.
- Elmes STM-2K – miniaturowy sterownik oświetlenia, przeznaczony do zdalnego załączania 1 lub 2 urządzeń zasilanych z sieci 230VAC (np. lamp). Współpracuje tylko i wyłącznie z pilotami Elmes na pasmo 433,92 MHz. Sterowany jest poprzez moduł Elmes WF-1.

Inteligentne gniazdka
Są one montowane w zwykłych gniazdkach i pozwalają na monitorowanie zużycia energii, a więc oszczędność. Do takiego gniazdka możemy podpiąć żelazko, lampę, telewizor, radio… i jeśli zapomnimy je wyłączyć, to możemy to zrobić zdalnie. Dobrą funkcjonalnością jest możliwość wykrycia awarii.
Dobrym rozwiązaniem będzie inteligentna wtyczka Satel ASW-200 E (wersja francuska) lub ASW-200 F (wersja schuko), która umożliwia m.in. :
- automatyczne sterowanie oświetleniem (wg ustalonego harmonogramu lub po wykryciu ruchu),
- szybki reset routera,
- wyłączenie ładowarki bez dotykania jej – wystarczy wydać polecenie lub odłączyć zasilanie podczas załączania alarmu,
- wyłączenie zasilania kamer monitoringu, gdy alarm nie jest załączony; po uzbrojeniu inteligentna wtyczka włącza się uruchamiając ponownie kamery,
- sterowanie ogrzewaniem podłogowym w zależności od ustawionego harmonogramu,
- włączenie klimatyzatora.

Inteligentne kamery do monitoringu
Występują kamery wewnętrzne i zewnętrzne. Ich praca polega na rejestrowaniu obrazu przez całą dobę (zapewniając jego podgląd), nagrywaniu go na dysk twardy w rejestratorze, a także na wykrywaniu zdarzeń ustawionych jako nietypowe (np. przekroczenie linii przez intruza) i informowaniu użytkownika o tym fakcie. Niektóre urządzenia posiadają dwukierunkowe audio, które umożliwia porozumienie się z domownikami lub gośćmi (np. kurierem).
Wśród wartych uwagi produktów można wymienić gamę kamer Uniview, występujących w kolorze białym IPC2124LB-SF28KM-G o rozdzielczości 3,7Mpx, czarnym – IPC2124LE-ADF28KM-G1-BLACK o rozdzielczości 4Mpx oraz BCS-TIP3501IR-E-V 5Mpx – jednego z wiodących producentów systemów monitoringu wizyjnego. Posiadają one szereg funkcji, w tym inteligentną analizę obrazu (przekroczenie linii, wtargnięcie w obszar).

Inteligentne czujniki i system alarmowy
System alarmowy stanowi świetne uzupełnienie monitoringu wizyjnego, pozwalając na połączenie urządzeń ze sobą i stworzenie inteligentnego systemu. Na rynku dostępne są rozwiązania przewodowe, bezprzewodowe lub hybrydowe (łączące obie te funkcje). Można tu wymienić różne czujniki: ruchu, gazu, dymu, zalania, otwarcia drzwi i okien. Samo uzbrojenie systemu alarmowego daje sygnał dla systemu smart home, że domownicy są niedostępni w mieszkaniu. System może podjąć wtedy różne działania – na przykład: włączyć tryb czuwania w urządzeniach, wyłączyć klimatyzację, zasunąć rolety.
Sercem smart home w tym przypadku jest centrala alarmowa, do której podłączone są inne urządzenia. Inteligentny dom możemy zbudować na bazie centrali od polskiego producenta – firmy Ropam NeoLTE-IP-64, ale warta uwagi jest też Genevo Prima64LTE. Ponadto Satel daje możliwość podpięcia do Integra 128 Plus modułu ACU-280, dzięki czemu system staje się bezprzewodowy.
- Czujnik otwarcia drzwi i okien – poza funkcją antywłamaniową – daje też możliwość zabezpieczenia różnych miejsc przed dziećmi (np. apteczki jeśli dzieci zostają same w domu). Warte uwagi są kontaktrony Satel B-1 (przewodowe, białe lub brązowe) oraz AXD-200 (bezprzewodowe, w kolorze białym, brązowym lub ciemnoszarym).
- Czujnik ruchu – po wykryciu ruchu może załączyć oświetlenie czy wysłać powiadomienie o pojawieniu się gościa. Bardzo dobrym urządzeniem jest czujka przewodowa Bosch Gen2 ISC-BPR2-W12 oraz bezprzewodowa czujka ruchu Satel APD-200.
- Czujnik dymu, gazu, tlenku węgla czy zalania – kontroluje, czy w obiekcie nie pojawił się dym, wyciek gazu czy też woda. Pozwala to na zachowanie bezpieczeństwa i ograniczenie wydatków. Warta polecenia jest bezprzewodowa czujka tlenku węgla (czadu) Satel ACMD-200.
- Czujki innego typu – zmierzchu, temperatury, ciepła – na przykład bezprzewodowa czujka zmierzchu i temperatury Satel ADD-200.

Inteligentne ogrzewanie i klimatyzacja
Tego typu rozwiązania przede wszystkim podnoszą komfort i przyczyniają się do oszczędności czasu oraz pieniędzy.
Termostaty i ogółem urządzenia do regulacji temperatury w naszym smart home mogą być przydatne do utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniach, ich dogrzewania czy ochładzania. Można na przykład ustawić, by ogrzewanie się wyłączało jak okna zostaną otwarte lub nikogo nie ma w domu. Dzięki temu zoptymalizowana zostanie ilość energii, którą wykorzystuje się do ogrzania i schłodzenia domu.
Dodatkowo, ustalenie harmonogramów (w tym też zdalnego sterowania termostatami) pozwala na przygotowanie domu na nasz powrót z pracy – dogrzanie go zimą lub schłodzenie latem. Jest to związane z pracą głowic termostatycznych z WiFi, które pozwalają na sterowanie pracą kotła CO oraz obwodów ogrzewania podłogowego i kaloryferów.
Innowacyjnym rozwiązaniem jest bezprzewodowa głowica termostatyczna Satel ART-200, która pozwala na regulację temperatury w pomieszczeniach zamkniętych, poprzez ręczne lub zdalne sterowanie zaworem grzejnika.
Warto tutaj wspomnieć o urządzeniach kontrolujących pogodę (stacje pogodowe), mierzących jakość powietrza czy wilgotność. Świetnym rozwiązaniem są czujniki temperatury Ropam TSR-1 i TSR-2, które mierzą temperaturę w zakresie -20°C do +70°C oraz wykorzystują tę wartość do realizacji funkcji termostatu. Ropam oferuje też detektor temperatury (-40°C do +125°C) i wilgotności RHT-RN (0-100% RH bez kondensacji).

Inteligentne rolety i żaluzje
Urządzenia inteligentnego domu pozwalają na sterowanie roletami i żaluzjami w trybie manualnym (przez aplikację mobilną) lub automatycznym (współpracując ze stacją pogody, która może dać sygnał do odsłonięcia lub zasłonięcia okien w zależności od danej sytuacji pogodowej i nasłonecznienia).
Do sterowania roletami można wykorzystać:
- Ropam SROL-S – montowany przy każdej rolecie oraz EXP-SROL8-RN – obsługujący do 8 rolet, montowany na szynie DIN.
- Satel ASW-210 – montowany przy każdej rolecie czy INT-IORS obsługujący do 4 rolet (montaż na DIN).
- Miniaturowy sterownik Elmes STM przeznaczony do sterowania roletą, zarządzany przez Elmes WF-1 lub piloty produkowane przez firmę Elmes.
Ponadto, sterownik Elmes STP umożliwia zdalne sterowanie bramą przesuwną zasilaną napięciem zmiennym 230V, umożliwiając jej pracę w 2 kierunkach.

Wideodomofony
Jest to jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań systemu smart home. Dzięki niemu nie musimy być w domu, by porozmawiać z gościem czy sprawdzić, kto nas odwiedził. Pozwala na zdalne otwieranie i zamykanie drzwi. Działa również prewencyjnie – odstraszając potencjalnego złodzieja.
Przykładem takiego urządzenia jest wideodomofon Orno OR-VID-MS-1075, którym można sterować z pomocą aplikacji TUYA (Android / iOS).

Ponadto, jeśli zamontujemy wideodomofon IP to jest możliwość rejestrowania obrazu z kamery wideodomofonu na dysku w rejestratorze (zapis wideo i zdjęć). Takim urządzeniem jest jednorodzinny zestaw BCS oparty na monitorze 7” LCD i panelu zewnętrznym.

Smart house – jakie są potencjalne koszty?
Tak naprawdę ciężko jest oszacować dokładne koszty, które musimy ponieść na stworzenie zestawu smart home. Wszystko zależy od wybranego systemu, jego producenta oraz celów i potrzeb, których spełnienia oczekujemy. Ceny podstawowych elementów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych (poniżej 500 zł), więc nie wymagają posiadania dużego budżetu. Bardziej złożone, zaawansowane rozwiązania pochłoną nawet 10 000 zł.
Najbardziej kosztowną opcją jest system przewodowy, który musi uwzględnić dodatkowo odpowiednie przewody. Z kolei system bezprzewodowy można na bieżąco rozbudowywać – w miarę potrzeb i możliwości finansowych.
Ważne jest by pamiętać o dokładnym sprawdzeniu kompatybilności wybranych przez siebie elementów inteligentnego domu.
Naprawdę ciekawy artykuł. Spora dawka wiedzy.