Przejdź do treści

Jaki system alarmowy z kamerami do domu wybrać?

  • przez

Od dłuższego czasu obserwujemy wzmożoną falę włamań na posesje i do mieszkań. W związku z tym zainteresowanie systemami zabezpieczeń stale wzrasta. Chcemy czuć się bezpiecznie oraz zadbać o swoją rodzinę. Na rynku dostępnych jest wielu producentów, oferujących zróżnicowane rozwiązania, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Wpływ na to ma także stały rozwój technologiczny i rosnące potrzeby klientów. Trzeba wiedzieć, że inwestycja w zabezpieczenia jest niezwykle ważna. Świetnym rozwiązaniem jest zestaw alarmowy z kamerami monitoringu wizyjnego. Na rynku dostępne są modele przewodowe oraz alarmy bezprzewodowe. Co więc warto wiedzieć wybierając system alarmowy z kamerami do domu?

Centrala alarmowa (płyta główna)

Głównym elementem alarmu – jego sercem – jest centrala (płyta główna). Jej zadaniem jest odbieranie sygnałów przychodzących od czujników alarmowych, ich gromadzenie (archiwizacja), analizowanie i wykonywanie określonych czynności (np. w sytuacji wykrycia niebezpieczeństwa uruchamia syrenę oraz wysyła powiadomienie do właściciela i/lub firmy ochroniarskiej).  Przydatna jest też archiwizacja zdarzeń takich, jak wywołane alarmy, awarie poszczególnych komponentów, aktywacja czy dezaktywacja alarmu.

Wybierając model centrali trzeba się zastanowić czy potrzebujemy jakichś udogodnień – np. modułu GSM (wysyłanie powiadomień na telefon), sterowania poprzez aplikację mobilną czy rozszerzenia systemu w przyszłości (lepiej wybrać większą ilość wejść/wyjść alarmowych).

Centralę powinno się zamontować w miejscu trudno dostępnym, zabezpieczonym obudową tak, by włamywacze nie mogli jej łatwo i szybko uszkodzić. Ponadto, wraz z nią umieszcza się też akumulator czy transformator.

Centrala Satel Perfecta 64 M

Manipulator (panel dotykowy, klawiatura)

Urządzenie umożliwia sterowanie systemem alarmowym oraz jego kontrolę. Za jego pomocą uzbroimy oraz rozbroimy alarm, zaprogramujemy urządzenia w systemie, sprawdzimy ich stan, wzbudzimy alarm napadowy czy zobaczymy obraz z kamery.

Na rynku dostępne są różne manipulatory – z ekranem LCD lub LED, o przekątnej 7” czy 10”, w kolorze białym lub czarnym, dotykowe lub z podświetlaną klawiaturą. W systemie może być 1 lub więcej paneli. Montuje się je zazwyczaj przy drzwiach wejściowych i/lub korytarzu na piętrze, więc z łatwością dopasujesz je do swojego wnętrza.

Manipulator dotykowy Satel INT-TSG2-W (biały) oraz Satel PRF-LCD

Czujki alarmowe

Odpowiadają za wykrywanie zagrożenia w chronionej strefie i przesyłanie informacji o tym do centrali. Najczęściej wykorzystuje się czujki ruchu PIR (wykrywają zmiany w temperaturze otoczenia powodowane przez pojawienie się człowieka), czujki mikrofalowe MW (poruszający się człowiek w strefie detekcji powoduje zaburzenia fal elektromagnetycznych) i kontaktrony (czujki magnetyczne, czujki ochrony obwodowej, wykrywające otwarcie okna lub drzwi przez nieupoważnione osoby). Ponadto, wykorzystuje się także czujniki zbicia szyby (reagują na dźwięk tłuczenia szkła lub uderzenia w szybę), czujki czadu (tlenku węgla), dymu (też papierosowego), gazu ziemnego i gazów usypiających i wiele innych.

Można także zadbać o ochronę zewnętrzną i wybrać znacznie droższe czujniki zewnętrzne.

Jeśli nie wiesz, które rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze i zaspokoją Twoje potrzeby – skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy.

Sygnalizator (syrena alarmowa)

To urządzenie służące do informowania dźwiękowego i optycznego (LED) o zagrożeniu (włamaniu, naruszeniu strefy chronionej). Najpopularniejsze posiadają głośność ok. 120 dB oraz zabezpieczenie antysabotażowe (ochrona przed oderwaniem od ściany, zapiankowaniem czy otwarciem obudowy).

Dzielą się na wewnętrzne (montowane w dyskretnym miejscu w domu) i zewnętrzne (umieszczane na elewacji, w widocznym i niedostępnym dla złodzieja miejscu).

Sygnalizator zewnętrzny Yotogi TI700

Moduły rozszerzeń i komunikacyjne

Chcąc rozbudować system alarmowy o dodatkowe urządzenia, należy wziąć pod uwagę ilość wejść i wyjść w centrali. W razie potrzeby trzeba dokupić specjalne moduły rozszerzeń.

Moduł dodatkowych 8 wejść Ropam EXP-I8

Ważnym aspektem jest możliwość wysyłania powiadomień o pracy systemu do użytkownika/ów. Do tego wykorzystuje się moduły komunikacyjne: TCP/IP i GSM (aplikacja mobilna na smartfon, tablet lub komputer).

Na rynku mamy alarmy, które różnią się nie tylko producentem, ale przede wszystkim rodzajem połączeń (przewodowe / bezprzewodowe) i funkcjonalnościami. Rozważając zakup zestawu alarmowego można się łatwo pogubić w tym, który system będzie najlepszy i co tak naprawdę je wyróżnia, bo przedział cenowy jest różnorodny.

Do zalet alarmów przewodowych zaliczyć można niższą cenę komponentów, duży wybór urządzeń, prawidłową pracę na dużych odległościach czy odporność na zakłócenia radiowe oraz awarie zasilania. Minusem jest na pewno potrzeba poprowadzenia okablowania oraz bardziej skomplikowany proces instalacji oraz konfiguracji.

Alarmy przewodowe

Ropam Elektronik – polski producent

Posiada w ofercie centrale alarmowe z wbudowanym modułem GSM / WiFi / ze złączem Ethernet (LAN). Dzięki wbudowanemu Wifi płyta główna umożliwia bezpłatne sterowanie i powiadomienie poprzez aplikację mobilną (RopamNeo – seria NeoGSM(-IP, -IP-64), Neo-IP(-64), NeoLTE-IP(-64), NeoGSM-IP-U). Centrale (w zależności od modelu) obsługują od 8 do 64 wejść, czyli np. czujników ruchu, kontaktronów itd. System można rozbudowywać o urządzenia bezprzewodowe pracujące na częstotliwości 868Mhz. Za pomocą central serii NeoGSM-IP-64 można zbudować system inteligentnego domu. Integruje się je również z innymi systemami automatyki budynkowej. Obsługa alarmu Ropam możliwa jest przez panele dotykowe, smartfony, tablety i piloty.

Satel – polski producent

W ofercie znajdują się centrale alarmowe z wbudowanym modułem GSM / ze złączem Ethernet (LAN) / z możliwością doposażenia o moduł GSM lub/i moduł Ethernet (LAN). 

Aby móc korzystać bezpłatnie z aplikacji należy podłączyć przewód LAN do centrali lub/i modułu ETHM-1 Plus. W przypadku płyt głównych z modułem GSM sterowanie i powiadomienie wymaga opłat zgodnie z cennikiem operatorów.

Centrale alarmowe (w zależności od modelu) obsługują od 4 do 256 wejść, czyli np. czujników ruchu, kontaktronów itd. System można rozbudować o urządzenia bezprzewodowe na 433Mhz lub 868Mhz. Za pomocą central serii INTEGRA / INTEGRA Plus można zbudować system inteligentnego domu. Integrują się także z innymi systemami automatyki budynkowej. Możliwe jest również zbudowanie kontroli dostępu w Twojej firmie. Obsługa systemu odbywa się za pomocą klawiatur numerycznych, paneli dotykowych, smartfonów, tabletów, pilotów i breloków/kart zbliżeniowych.

Genevo – polski producent

W ofercie znajdują się centrale alarmowe z wbudowanym modułem GSM. W tej sytuacji sterowanie i powiadomienia wymagają opłat zgodnie z cennikiem operatorów. Płyty główne (w zależności od modelu) obsługują od 6 do 64 wejść, czyli np. czujników ruchu, kontaktronów itd. System można rozbudować o urządzenia bezprzewodowe pracujące na częstotliwości 868Mhz. Za pomocą central serii PRIMA 64 można zbudować system inteligentnego domu. Obsługa alarmu Genevo możliwa jest przez klawiatury numeryczne, smartfony, tablety i piloty zdalnego sterowania.

Paradox – kanadyjski producent

Posiada w ofercie centrale alarmowe z możliwością doposażenia o moduł GSM lub/i moduł Ethernet (LAN). W przypadku modeli z modułem GSM, sterowanie i powiadomienia wymagają dokonania opłat zgodnie z cennikiem operatorów. Dodatkowo, w przypadku chęci skorzystania z aplikacji mobilnej należy wykupić abonament PMH (Paradox My Home).

Centrale (w zależności od modelu) obsługują od 4 do 192 wejść, czyli np. czujników ruchu, kontaktronów itd. System można rozbudować o urządzenia bezprzewodowe na częstotliwość 433Mhz lub 868Mhz. Za pomocą central serii EVO 192 / EVOHD+ można zbudować system inteligentnego domu. Możliwe jest także stworzenie systemu kontroli dostępu w Twojej firmie. Obsługa alarmu odbywa się poprzez panele dotykowe, smartfony, tablety, piloty czy breloki/karty zbliżeniowe.

Alarmy bezprzewodowe

Warto tutaj wspomnieć o dwóch systemach alarmu bezprzewodowego Satel:

  • system ABAX 2, częstotliwość 868Mhz – 4 kanały,
  • system MICRA, częstotliwość 433Mhz.

Do zalet alarmów bezprzewodowych należy brak potrzeby prowadzenia okablowania, dużo prostszy sposób instalacji i konfiguracji, a także bezproblemowa rozbudowa o moduły radiowe (w razie potrzeby). Wadą jest przede wszystkim wysoka cena takiego systemu.

ABAX 2

Jest to system 2-kierunkowy, czyli odbiornik i nadajnik systematycznie komunikują się nawzajem między sobą. Zasięg komunikacji radiowej wynosi aż do 2000m (w terenie otwartym). Czas pracy urządzeń na baterii może wynosić aż do 8 lat.

W ramach systemu ABAX 2 występują dwa rodzaje kontrolerów: magistralowy i uniwersalny.

  • ACU-280 (magistralowy) – działa z centralami serii INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA i PERFECTA 64 M.
  • ACU-220 (magistralowy / uniwersalny) – działa z centralami serii INTEGRA, INTEGRA Plus, VERSA i PERFECTA 64 M. Dodatkowo wyposażono go w wejścia i wyjścia, co umożliwia jego podłączenie praktycznie do każdej centrali alarmowej.

W systemie ABAX występuje bardzo duża gama urządzeń, która jest sukcesywnie rozszerzana przez producenta m.in: manipulatory (klawiatury), piloty, wewnętrze i zewnętrzne czujniki ruchu, kurtynowe, zalania, temperatury, zmierzchu, magnetyczne (kontaktrony), zbicia szyby, dymu, czadu. Elementy wykonawcze umożliwiają sterowanie grzejnikami, roletami, światłem i urządzeniami elektrycznymi. Występują tu też sygnalizatory wewnętrzne i zewnętrzne.

MICRA

Jest to system jedno/dwukierunkowy (w zależności od typu urządzenia). Zasięg komunikacji radiowej wynosi do aż 600m (w terenie otwartym). Czas pracy urządzeń na baterii może sięgać aż do 3 lat. Występują dwa rodzaje kontrolerów: magistralowy i uniwersalny. Niektóre płyty serii Perfecta posiadają wbudowany system bezprzewodowy.

  • PERFECTA-RF (kontroler magistralowy) – działa z centralą PERFECTA 64 M.
  • MTX-300 (kontroler uniwersalny) – wyposażony jest w wejścia i wyjścia, które umożliwiają jego podłączenie praktycznie do każdej centrali alarmowej.

W systemie MICRA występuje o wiele mniej urządzeń niż w ABAX 2. Zaleca się go do zastosowań w mniejszych obiektach, mniej wymagających. Wyróżnić można tutaj różne urządzenia, m.in: manipulator (klawiatura), piloty, wewnętrze czujniki ruchu, zalania, kontaktrony, zbicia szyby, dymu czy sygnalizatory zewnętrzne.

W pełni bezprzewodowy system alarmowy Satel PERFECTA 64 M z 6 czujkami MPD-310

System alarmowy możemy skonfigurować zgodnie ze swoimi potrzebami. Jeśli już wybierzemy niezbędne elementy, to wystarczy odpowiednio wszystko ze sobą połączyć. Jego podstawowe zadanie polega na ochronie domu/mieszkania podczas naszej nieobecności. Jednakże, możemy także stworzyć strefy w obiekcie, które będą chronione np. w nocy (gdy śpimy). Są też urządzenia, które działają nieustannie – tj. detektory gazów i zalania pracują cały czas, niezależnie od tego czy alarm jest uzbrojony, czy też nie.

Zależnie od systemu, możemy nim sterować i go obsługiwać za pomocą przeróżnych urządzeń: klawiatur numerycznych lub dotykowych, pilotów zdalnego sterowania, aplikacji mobilnej na smartfony, tabletu czy breloków/kart zbliżeniowych

Wybierając idealny alarm do domu trzeba odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Od tego też zależy cena wybranego zestawu.

  1. Jakie mamy najbardziej newralgiczne miejsca w domu, które wymagają zabezpieczenia? Od tego zależy liczba i rodzaj wybranych czujników.
  2. Warunki pracy detektorów, tj. czy występują gwałtowne zmiany temperatury (np. klimatyzacja, nagrzewnice pracujące, gdy system czuwa), duża wilgotność)?
  3. Czy posiadamy lub chcemy w przyszłości posiadać zwierzęta w domu?
  4. Czy planujemy w przyszłości zwiększyć liczbę urządzeń? Z tym związana jest liczba wejść i wyjść na centrali oraz możliwość dołożenia modułów rozszerzeń.
  5. Jakie funkcje są nam potrzebne? Czy chcemy otrzymywać powiadomienia SMS, sterować systemem za pomocą aplikacji mobilnej lub stworzyć inteligentny dom?
  6. Jaki system chcemy zamontować? Od tego zależy też ewentualne okablowanie (w przypadku systemu przewodowego, który jest też tańszy).
  7. Czy chcemy połączyć swój zestaw z monitoringiem? Sporo firm ochroniarskich oferuje możliwość połączenia z usługami monitoringu, tj. obserwację terenu i reakcję w sytuacji zagrożenia.

Jeśli mamy już zabezpieczony dom dzięki systemowi alarmowemu, to większość z nas podejmuje decyzję o montażu systemu monitoringu wizyjnego. Na rynku – podobnie jak z alarmami – jest ich sporo i ciężko się w nich połapać. Skupmy się więc na tym, co tak naprawdę tworzy monitoring CCTV i jak wybrać najlepsze dla siebie elementy.

Rejestrator (zwykle 4-, 8-, 16-kanałowy)

Podstawą systemu monitoringu jest rejestrator. Do jego zadań należy przechwytywanie oraz zapis obrazu z kamer. Warto zwrócić uwagę na ilość obsługiwanych kamer, rozdzielczość nagrywanego obrazu, ilość obsługiwanych dysków twardych (i ich pojemność) oraz kompresję obrazu.

Rejestrator 5w1 BCS-B-XVR0401(2.0) 4 KANAŁY 5MPX Lite

Kamery

Na rynku dostępne są ich różne rodzaje, ale dominują kamery kopułkowe, tubowe i obrotowe, które różnią się przede wszystkim wyglądem. Wybierając konkretny model trzeba zwrócić uwagę na rozdzielczość obrazu, obiektyw (stałoogniskowy lub zmiennoogniskowy), zasięg promiennika podczerwieni (najczęściej 20 – 60 metrów w terenie otwartym), posiadane funkcje (w tym funkcje inteligentne), a także odporność na zmienne warunki atmosferyczne (IP65/IP66/IP67) oraz wandaloodporność (IK10).

Kamera kopułkowa IP Hikvision DS-2CD1343G0-I (C) 4Mpx 2.8mm IR30 z PoE

Dysk twardy

Umożliwia zapis obrazu z kamer na określony okres czasu. Najczęściej wybierane są dyski 1TB, 2TB i 4TB. Zazwyczaj obraz zapisywany jest przez okres 2 do 4 tygodni, ale jest to też zależne od jego rozdzielczości, ustawień nagrywania oraz zdarzeń, na które ma włączać się zapis.

Akcesoria montażowe

Są to przede wszystkim kable przyłączeniowe, wtyczki zasilające do kamer, złączki i inne elementy umożliwiające sprawny montaż i pracę systemu.

Zasilanie

Jest ono zależne od wybranego systemu (technologii pracy zestawy monitoringu):

  • system cyfrowy IP – wymaga switcha PoE (są też dostępne z zasilaczem buforowym podobnym do UPS),
  • system analogowy: wymagany jest zasilacz (typowo desktop), ale są też dostępne buforowe (podobne do UPS), wielowyjściowe.

Podobnie, jak w przypadku alarmu, mamy tu do czynienia z systemami przewodowymi i bezprzewodowymi.

Monitoring przewodowy wymaga poprowadzenia stosownego okablowania, więc jest też bardziej czasochłonny. Natomiast mamy tutaj do wyboru bardzo dużą liczbę urządzeń od wielu producentów, w szerokim przedziale cenowym.

Monitoring bezprzewodowy wymaga tak naprawdę jedynie dostępu do Internetu, co zarazem stanowi dla niego „zagrożenie” w postaci zakłóceń i awarii routera. Urządzenia zasilimy z zasilaczy, więc nie musimy prowadzić przewodów. Niestety, koszty takich rozwiązań są zdecydowanie wyższe niż w przypadku systemu przewodowego. Można również zakupić kamery IP, które nie wymagają rejestratora, korzystają bowiem z sieci internetowej przez Wi-Fi lub poprzez zakupioną kartę SIM.

HD-CVI

Przeważa nad konkurencją głównie ze względu na łatwy montaż i konfigurację, brak opóźnień i zakłóceń sygnału, a także dłuższy dystans transmisji sygnału (do 500 m przewodem koncentrycznym, do 300 m skrętką komputerową).

Porównanie jakości obrazu HDTVI vs ANALOG

AHD (Analog High Definition)

Wykorzystuje wysokiej jakości podzespoły. Wyróżnia ją wysoka rozdzielczość (HD i Full HD) na odległość do 500 m, ochrona przeciwzakłóceniowa i stabilność obrazu, a także szczegółowy i wyraźny obraz z naturalnymi kolorami.

Technologia AHD nie wymaga zmiany w okablowaniu oraz posiada wejścia CVBS, dzięki którym kamery można wykorzystać w systemach analogowych.

HD-TVI

Systemy monitoringu budowane są w oparciu o system analogowy, a więc transmisja danych odbywa się po klasycznych przewodach koncentrycznych. Dzięki temu montaż jest szybszy, a koszty zmiany okablowania – mniejsze. Na urządzeniach pracujących w technologii HD-TVI zbudować można zupełnie nowy system dozoru. Standard ten wykorzystuje sygnał o stosunkowo niskiej częstotliwości, jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne oraz zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu.
​Zasięg transmisji wynosi do 500 metrów. Posiada też możliwość transmisji danych różnego typu – wykorzystując wspólny, pojedynczy przewód. Pozwala przesłać sygnał wizyjny (jakość HD), audio (z kamery), dane do sterowania kamerami obrotowymi oraz sterowania menu OSD kamery.

IP

Monitoring opiera się tutaj na Ethernet LAN (podłączenie bezpośrednio do routera) lub na łączu bezprzewodowym. Kamera przesyła dane wykorzystując Internet i sieć WiFi. Dane mogą być zapisywane na dysku w rejestratorze, w chmurze lub na karcie microSD w samej kamerze (o ile kamera ma na nią wejście). Nagrania czy obraz można podglądać dodatkowo na urządzeniach mobilnych dzięki dedykowanym aplikacjom mobilnym.

Wybierając system monitoringu CCTV należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim rozważamy, jaką rozdzielczość obrazu chcemy otrzymać. Im wyższa – tym lepiej, bo przełoży się na jakość obrazu. Należy jednak zwrócić uwagę na parametry kamer i rejestratora. Ze względu na większe możliwości rozbudowy i rozproszenie instalacji na posesji proponujemy systemy IP.

Na jakie pytania należy sobie jeszcze odpowiedzieć przed zakupem zestawu monitoringu?

  1. Jaki ma być cel monitoringu (dom, mieszkanie, biuro) i jego wielkość?
  2. Jakie są newralgiczne miejsca, które chcielibyśmy obserwować? Ile ich ma być? Jest to istotne w kontekście chociażby wyboru rodzaju obiektywu i jego kąta widzenia.
  3. Jakie warunki oświetleniowe i środowiskowe panują w miejscach, które chcemy zabezpieczyć (np. temperatura otoczenia, wilgotność, pylenie)? Wybierając odpowiednią kamerę trzeba zwrócić uwagę na promienniki podczerwieni i diody światła białego (w zależności od kamer).
  4. Czy potrzebujemy specjalnych funkcji (np. rozpoznawanie twarzy, wtargnięcie, przekroczenie linii)?
  5. Czy kamera ma rozpoznawać rejestracje samochodów, twarz ludzi, rozróżniać zwierzęta/ludzi?
  6. Czy system monitoringu powinien przekazywać sygnał awarii (np. dysku czy naruszenia strefy) do systemu alarmowego, a potem (przez moduł GSM) do użytkownika?
  7. Czy posiadamy już okablowanie? Czy chcemy wybrać opcję bezprzewodową?

Tak, jak było uprzednio wspomniane, na rynku mamy różnych producentów, którzy oferują szeroką gamę produktów – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i cen. Do najpopularniejszych marek należy Hikvision, Dahua i BCS.

Hikvision (Hangzhou Hikvision Digital Technology Co)

Zaliczany jest do najpopularniejszych producentów monitoringu CCTV na rynku. Ilość produktów jest duża i różnorodna, dlatego można łatwo dobrać sprzęt do swoich potrzeb. Są rozwiązania tańsze serii konsumenckiej, jak i droższe z serii profesjonalnej. Oferuje kamery i rejestratory w technologii IP, HD-TVI, HD-CVI, AHD i CVBS.

Zestaw monitoringu IP 2Mpx Hikvision DS-7608NI-K1/8P z 5 kamerami DS-2CD1021-I (F)

Do atutów tej marki zaliczamy także łatwość instalacji i obsługi oraz dużą wydajność pracy. Zyskujemy także dostęp do aplikacji mobilnej Hik-Connect.

Hik-Connect (Android / iOS)

To usługa sieciowa oparta na przetwarzaniu danych w chmurze, która umożliwia:

  • zdalny dostęp do urządzenia przez chmurę – przydatny, jeśli nie posiadamy zewnętrznego adresu IP (wymagana jest tylko podstawowa konfiguracji sieci). Połączenie następuje przez sieć P2P za pośrednictwem chmury i poprzez aplikację klienta na PC i smartfony;
  • usługę serwera DDNS (przypisywanie stałej nazwy domenowej do dynamicznie zmieniających się adresów IP) – wykorzystywaną, jeśli dostawca Internetu nie zapewnia użytkownikom stałego adresu IP. Warunkiem korzystania z DDNS jest posiadanie publicznego adresu IP oraz zapewnienie dostępu z sieci zewnętrznej do odpowiednich portów rejestratora (serwera i http, domyślnie 8000 i 80). Możliwe jest też uzyskanie połączenia za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji klienta na PC oraz smartfony.
iVMS-4200

To oprogramowanie, które służy do zarządzania nagraniami wideo w małych i dużych projektach. Umożliwia stworzenie systemu hybrydowego, łączącego sieć i do nawet 256 urządzeń na czterech ekranach (na 1 monitorze można wyświetlić obraz z aż 64 kamer). Oprogramowanie iVMS-4200 pozwala też na zdalne odtwarzanie nagrań, wyświetlanie komunikatów alarmowych i zarządzanie zdarzeniami, podgląd na żywo nagrań wideo, wykorzystanie e-map do podglądu czy dwukierunkową transmisję dźwięku.

Dahua (Zhejiang Dahua Technology)

To kolejny z wiodących producentów na rynku monitoringu CCTV. Marka znana jest przede wszystkim z dużej ilości produktów, ciekawych rozwiązań, niezawodności i dobrego kontaktu z klientami. Oferuje produkty w każdej dostępnej technologii, tj. IP, HDCVI, HDTVI, AHD i CVBS.  Są to rozwiązania tańsze niż Hikvision, ale oferujące mniejszą liczbę funkcji.

Wśród kamer IP dostępne są różne serie produktowe, które informują o ich jakości i stopniu zaawansowania technologicznego:

  • seria podstawowa Lite, Lite Ai (dodatkowe aktywne odstraszanie, niskobudżetowa),
  • seria WiFi, wykorzystująca połączenie internetowe,
  • Pro i Pro Ai to produkty ze średniej półki cenowej,
  • Ultra Ai to najwyższej jakości sprzęt, wzbogacony o wiele innowacyjnych rozwiązań,
  • Thermo – kamery termowizyjne.

Wśród rejestratorów możemy wyróżnić te pracujące w technologii IP (seria NVR Lite Ai – podstawowa, NVR Pro – średnia półka cenowa, NVR Ultra – najbardziej zaawansowana, IVSS to rejestratory 128 – 256-kanałowe z inteligentnymi funkcjami) oraz HDCVI (seria XVR).

To właśnie dobrej jakości rejestratory są jednym z aspektów, które najbardziej wyróżniają Dahua. Cechuje je wysoka jakość procesora graficznego (4K 8Mpx), odświeżanie dochodzące do 60 kl/s, technologia ePoE i zasilanie przez Ethernet.

W kamerach IP możemy zaprogramować funkcje inteligentne takie, jak: przekroczenie linii, detekcja twarzy, wtargnięcie w strefę, pozostawienie/zniknięcie obiektu. Ciekawym rozwiązaniem są także urządzenia (kamery i rejestratory) zapewniające rozdzielczość 4K Ultra HD, dzięki czemu rozpoznane zostaną nawet najmniejsze szczegóły (twarze osób, numery rejestracyjne). W przypadku awarii oraz utraty łączności między kamerą i rejestratorem wykorzystywana jest funkcja ANR, która zapisuje cały materiał na karcie microSD w kamerze, a później – po powrocie łączności – uzupełnia go na dysku twardym rejestratora.

Monitoring w technologii HD-CVI zapewnia rozdzielczość do 8,3Mpx. Do prawidłowej pracy sprzętu nie jest wymagana zmiana okablowania. Montaż i konfiguracja urządzeń jest też dużo prostsza niż w modelach IP. W tym przypadku także duża odległość między kamerą a rejestratorem nie stanowi problemu (przesyłanie sygnału możliwe jest nawet do 500m przy użyciu przewodu koncentrycznego).

Od pewnego czasu na rynku mamy nowe urządzenia od Dahua, tj. markę IMOU oferującą kamery i rejestratory bezprzewodowe. Są to stosunkowo tanie i proste w montażu rozwiązania. Wśród funkcji można wskazać na wykrywanie i śledzenie osób i pojazdów przez kamery obrotowe PTZ oraz zapis zdjęć na kartę SD, rejestrator lub chmurę producenta. Część kamer IP posiada gniazdo na kartę SIM, więc można je podłączyć do sieci komórkowej.

Produkty IP marki Dahua można obsługiwać również za pomocą dedykowanego oprogramowania Smart PSS oraz aplikacji mobilnej DMSS i gDMSS (Android)/iDMSS (iOS).

Smart PSS (Professional Surveillance System)

To oprogramowanie, które umożliwia obsługę kamer IP, rejestratorów analogowych i sieciowych NVR, wideodomofonów IP, dekoderów wideo i urządzeń pamięci masowej SVR. Aplikacja pozwala na zarządzanie tymi urządzeniami i korzystanie z nich dzięki wbudowanemu interfejsowi. Smart PSS obsługuje do 2000 połączeń. Umożliwia szybkie skonfigurowanie zdalnego dostępu do rejestratora, dzięki czemu zyskujemy możliwość podglądu obrazu z kamer na żywo i zmiany ustawień. Poza tym oprogramowanie to pozwala m.in. na: zdalną rejestrację obrazu, zdjęć i nagrań audio-wideo, obsługę powiadomień alarmowych z urządzeń, tworzenie i obsługę schematów alarmów, tworzenie oraz obsługę eMAP, zdalną obsługę kamer obrotowych PTZ, rejestrację czasu pracy i kontroli dostępu oraz tworzenie i zarządzanie grupami urządzeń.

DMSS

To aplikacja mobilna na smartfony i tablety z systemem Android i iOS. Umożliwia zdalne zarządzanie urządzeniami Dahua i BCS (kamerami IP, rejestratorami IP/XVR i NVR, centralami alarmowymi i kontrolerami dostępu), podgląd obrazu, obsługę audio, zdalną kontrolę kamer PTZ, robienie zdjęć i nagrań z monitoringu oraz ich zdalne odtwarzanie. Zyskujemy także funkcję powiadomień PUSH o zdarzeniach alarmowych. gDMSS (Android) i iDMSS (iOS) to starsze wersje aplikacji, które pozwalają na wyświetlanie obrazu z maksymalnie 4 kanałów równocześnie.

Aplikacja DMSS

BCS (Best CCTV Solution)

To polska firma, która powstała w 2008 roku. Przez tyle lat działania marka stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w branży monitoringu CCTV. Oferuje szeroką gamę produktów, dlatego każdy wybierze coś na miarę swoich potrzeb. Do wyboru są urządzenia pracujące w technologii IP, HD-TVI, HD-CVI, AHD i Analog, podzielone na 4 grupy produktowe:

  • BCS Point (zaawansowane rozwiązania),
  • BCS Line (seria podstawowa, najszersza oferta),
  • BCS Basic (niskobudżetowa, ale bardzo dobrej jakości),
  • BCS View (produkty IP i 4w1, średni przedział cenowy).

W ofercie znajdują się też rejestratory obsługujące od kilku do kilkunastu kamer, zapewniające rozdzielczość do 12 Mpx. Klienci mogą wybierać spośród kamer tubowych, kopułkowych i obrotowych PTZ, które zróżnicowane są pod względem stopnia zaawansowania zastosowanych rozwiązań technologicznych.

Monitoring BCS można także obsługiwać za pomocą specjalnego oprogramowania i aplikacji mobilnych.

BCS Manager

To zaawansowany program umożliwiający współpracę urządzeń CCTV marki BCS, Dahua, Hikvision oraz urządzeń innych marek (poprzez protokół ONVIF). Do wyboru są wersje na systemy Android, iOS, Windows, MacOS i Linux. Oprogramowanie to pozwala na zdalne zarządzanie i konfigurację kamer i rejestratorów, obsługę do 1000 połączeń, tworzenie schematów alarmowych, podgląd na żywo 256 kanałów (max. 64 okna na karcie), obsługę audio, synchroniczne odtwarzanie nagrań z max. 36 kamer jednocześnie, sterowanie kamerami PTZ.

BCS Point Manager

To oprogramowanie do obsługi serii BCS Point i View. Pozwala na obsługę do 1000 połączeń oraz 256 kanałów, podgląd na żywo na 64 kanałach, nagrywanie w trybie ciągłym oraz detekcję i alarm ustawiany na 16 kanałach.

BCS View Manager 

Umożliwia obsługę, konfigurację i zarządzanie urządzeniami BCS z serii View (analogowe AHD).

BCS Basic Manager 

Program pozwala na podgląd z kamer sieciowych BCS Basic, a także zarządzanie rejestratorami BCS Basic z serii NVR i XVR.

Natomiast na smartfony/tablety dostępne są aplikacje mobilne:

  • DMSS – do obsługi urządzeń marki Dahua i BCS, dostępna na system Android i iOS.
  • gDMSS (Android) / iDMSS (iOS) to poprzednia wersja aplikacji, wyświetla obraz z maksymalnie 4 kanałów naraz.
  • BCS Line – do obsługi produktów marki BCS (urządzeń do monitoringu CCTV oraz wideodomofonów IP BCS).
  • BCS View – obsługuje BCS serię View.
  • BCS Basic – obsługuje produkty z serii BASIC.

To, co odróżnia Hikvision od Dahua to możliwość wykrywania nietypowych zdarzeń i środowisk, gdyż marka Hikvision posiada specjalne oprogramowanie – funkcje inteligentne – dla kamer IP, które umożliwia rozpoznawanie twarzy po połączeniu z bazą danych w celach informacyjnych czy wykrywanie pozostawionych przedmiotów.

Z kolei, BCS i Hikvision są bardzo podobne pod względem jakości i oferowanych możliwości. BCS ma głośniejszy sygnał alarmowy (do 110 dB), wyraźne i mocne światło czerwone i niebieskie, dużo możliwości konfiguracji oraz dobrą jakość monitoringu WiFi. Dahua z kolei stoi pomiędzy tymi markami pod względem półki cenowej i jakości interfejsu.

Reasumując, systemy alarmowe oraz monitoring wizyjny to dwa odrębne tematy, jednak łączą się, idealne ze sobą współgrając. Chcąc dobrze zabezpieczyć swoją posesję można wybrać jedno z tych rozwiązań, ale tak naprawdę najlepszą opcją jest skorzystanie z obydwu. Stworzenie zestawu alarmowego z kamerami to świetny wybór. Wyżej przedstawiliśmy, jakie są najlepsze rozwiązania na rynku oraz czym się kierować przy wyborze konkretnych. Jeśli jednak masz wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, odpowiedzą na każde pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *