Zabezpieczenie garażu jest tak samo dobrą decyzją, co zabezpieczenie samego mieszkania. Wszak również i tam coraz chętniej przechowujemy różnorakie, drogocenne przedmioty – przede wszystkim jednak, ofiarą potencjalnych przestępców może paść nasz samochód. Zabezpieczając garaż pamiętajmy jednak o tym, by zrobić to z głową – najtańsze, najprostsze rozwiązania nie zawsze zdadzą egzamin. O czym więc należy pamiętać wybierając alarm do garażu?
Dlaczego warto zainwestować w alarm do garażu?
Zacznijmy od najbardziej podstawowej kwestii, czyli tego, dlaczego warto wyposażyć się w tego rodzaju zabezpieczenie garażu. Stanowi on bowiem absolutnie podstawowy sposób na zabezpieczenie dobytku znajdującego się w garażu przed kradzieżą. Niezwykle przydatnym narzędziem może się on okazać się w przypadku domostw położonych na uboczu, ale nawet i w centrach miast znajduje swoje zastosowanie. Alarmy do garażu stanowią świetne uzupełnienie systemów alarmowych zabezpieczających mieszkanie; obejmują swoim zasięgiem miejsca, których standardowy system monitoringu i alarmu nie jest w stanie uchwycić. Zapewnią domownikom spokojny i zdrowy sen, a w razie zagrożenia natychmiast powiadomią o niebezpieczeństwie.
Czym charakteryzują się współczesne alarmy garażowe?
Budowa standardowego systemu alarmowego przeznaczonego do garażu nie różni się specjalnie od konstrukcji tej przeznaczonej do ochrony domu. W obu przypadkach mamy zatem do czynienia z centralą wyposażoną w układ logiczny, która steruje działaniem całego alarmu. Kolejnym elementem takiego systemu jest manipulator umożliwiający uruchomienie lub rozbrojenie alarmu w razie potrzeby.
Oczywiście, żaden system alarmowy nie może się obyć bez czujników (kontaktronów. czujników PIR, DUALNYCH czy też czujników stłuczeniowych). To dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest błyskawiczne powiadomienie domowników o włamaniu.
Po pierwsze: liczy się rodzaj i położenie garażu. Ze względu na budowę garaży, przy wyborze systemu alarmowego należy odpowiednio dobrać czujniki ruchu. Gdy w garażu jest stabilna temperatura, budynek jest ocieplony można zastosować czujniki PIR, ale jeśli garaż to tzw. „blaszak” lub warunki w budynku są zmiennie, występują gwałtowne zmiany temperatur należy stosować czujniki dualne.
Wybierając alarm garażowy, mamy wybór między systemem alarmowym z elementami łączonymi przewodami a systemem z urządzeniami bezprzewodowymi. W przypadku garaży, w którym znajduje się już instalacja alarmowa, dobrym najlepszym rozwiązaniem okażą się te pierwsze alarmy garażowe. Cechują się one bardzo niską zawodnością, a modele wyposażone w syreny ostrzegawcze nie tylko zaalarmują domowników, ale mogą szybko zniechęcić przestępców do dalszej akcji.
Jeśli garaż położony jest jednak dalej od naszego miejsca zamieszkania, dobrym rozwiązaniem będą choćby bezprzewodowe alarmy GSM, takie jak np. Elmes, Satel seria MICRA, PERFECTA, ABAX. Systemy oferują szereg opcji rozbudowy, a do tego zapewniają szybką i cichą komunikację. Alarm do garażu z powiadomieniem na telefon umożliwi szybkie i dyskretne wezwanie pomocy, dzięki czemu możliwe będzie przyłapanie przestępcy na gorącym uczynku.
Jak wybrać alarm do garażu bez prądu?
Czy zabezpieczenie garażu, który nie ma dostępu do prądu jest w ogóle możliwe? Jak najbardziej tak – tutaj po raz kolejny z pomocą przyjdą nam bezprzewodowe alarmy do garażu. Ponieważ cały układ systemu alarmowego zasilany jest z akumulatora lub baterii, możliwe jest zabezpieczenie garażu położonego nawet stosunkowo daleko od naszego domu. Przykładami produktów, które okazać się mogą przydatne, są systemy alarmowe bezprzewodowe ELMES. Warto jednak podkreślić, że abyalarm do garażu bez prądudziałał poprawnie, należy regularnie sprawdzać stan jego akumulatora lub baterii oraz w razie potrzeby dokonać ich wymiany.
Alarmy garażowe – kilka porad jak zwiększyć bezpieczeństwo garażu
Montując system alarmowy w garażu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby pokrywał on swoim zasięgiem całość jego powierzchni. Jeśli, przykładowo, garaż posiada dwa wejścia – konieczne najprawdopodobniej okaże się zakupienie kilku detektorów oraz czujników, aby zabezpieczyć się przed siłową próbą sforsowania każdego z nich. Warto dodać, że dobrym rozwiązaniem w przypadku garaży będą kontaktrony o wzmocnionej obudowie.
Rozważyć należy także zakup dualnych czujników ruchu, jak na przykład Bosch ISC-BDL2-WP12 . Pamiętać musimy bowiem, że choć nie jest to sytuacja, która przytrafia się zawsze, pojedyncze sensory PIR zamontowane w garażu mogą doprowadzić do powstania fałszywego alarmu.
Aby alarm garażowydziałał skutecznie, czujki ruchu na podczerwień zamontowane powinny być na wysokości około 180 do 250 centymetrów. Będą miały wówczas największą szansę wykryć ruch odbywający się prostopadle do nich.
Jak zaś wybrać odpowiednią centralę do alarmu garażowego? Warto zdecydować się na produkty czterech rodzimych producentów – Satel, Ropam, Genevo oraz Elmes. Ich wyroby cechują się wysoką jakością wykonania, odpornością oraz trwałością. Ponieważ zaś proces ich produkcji odbywa się w Polsce – możemy być pewni, że spełniają one wszelkie niezbędne normy.
Podsumowując, jeśli chcesz zabezpieczyć swój garaż i móc spać spokojnie, pomyśl o wybraniu dobrego alarmu do garażu. Zastanów się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Jeśli masz wątpliwości, spytaj o poradę fachowców.