Przejdź do treści

Jak rozplanować przewody, gniazdka i oświetlenie w domu?

Instalacja elektryczne to bardzo ważny element w każdym budynku. Mimo, że jest ona niewidoczna, nie każdy zdaje sobie sprawę jak jest skomplikowana i z ilu kabli i przewodów się składa oraz jakie powinno być względem nich ułożenie gniazdek. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Na co zwrócić uwagę planując rozmieszczenie gniazdek w domu?

Właściwe rozplanowanie gniazdek w domowej instalacji to bardzo ważne, ale i wymagające zadanie. Aby zrobić to dobrze, trzeba określić, gdzie będą poustawiane odbiorniki. Wiele zależy od specyfiki danego pomieszczenia. W gabinetach oraz pokojach dziennych czy będących sypialniami, dobrym pomysłem będzie zaplanowanie gniazdek około metr od rogów pomieszczenia, a szczególnie tam, gdzie planuje się ustawić biurko lub regał, na którym ustawione będą sprzęty wymagające podłączenia do prądu. Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie, w którym często działa wiele mniejszych lub większych urządzeń kuchennych jak np. mikser, ekspres do kawy, czajnik czy kuchenka mikrofalowa. W celu zapewnienia największego komfortu, warto zamontować gniazdka w pobliżu miejsc, w których będzie blat oraz szafki kuchenne. Kolejnym pomieszczeniem wartym uwagi jest łazienka. W tym miejscu sprawa jest stosunkowo prosta: gniazdka powinny się znaleźć w okolicach umywalki, aby np. móc podłączyć do nich suszarkę lub prostownicę, a także w rogu, gdzie zgodnie z planem ma zostać ustawiona pralka. W innych częściach domu takich jak np. korytarze czy garaż, także konieczne będzie zamontowanie kilku gniazdek. Wiele zależy od konkretnej specyfiki pomieszczenia i jego funkcji, jeśli zależy nam na większej liczbie dostępnych źródeł prądu powinniśmy na wstępie projektu zastanowić się jakie najważniejsze elementy mają znaleźć się docelowo na danym obszarze.

Jak rozmieścić oświetlenie? 

Kolejną kwestią, która wymaga starannego rozplanowania jest rozmieszczenie oświetlenia. Każdemu właścicielowi danych pomieszczeń zależy na tym, aby możliwe było doświetlenie wszelkich przestrzeni i zakamarków. W momencie planowanie inwestycji związanej z rozplanowaniem oświetlenia konieczne będzie przemyślenie rozmieszczenia np. lamp i kinkiety w celu zaplanowanie położenia odpowiedniej ilości kabli i przewodów. We wszystkich pomieszczeniach trzeba uwzględnić odpowiednie oświetlenie główne, które najczęściej znajduje się na środku sufitu. Ponadto w pokojach dodatkowo sprawdzą się lampki biurkowe lub kinkiety. Z kolei w kuchni przydatne jest oświetlenie nad blatem, skierowane bezpośrednio w miejsca, w których przygotowuje się posiłki lub myje naczynia. W łazience, warte uwagi są lampy, które oświetlają lustro od boku, natomiast w sypialni sprawdzą się lampki nocne. Zależnie od tego, jak urządzony jest dom i jakie dodatkowe przestrzenie posiada, może się okazać przydatne także uwzględnienie oświetlenie garderoby czy doświetlenie jakiejś strefy. 

Jakie przewody i kable należy uwzględnić w instalacji elektrycznej?

Planując rozmieszczenie instalacji elektrycznej i gniazdek w domu, warto także w kilku słowach omówić jakie rodzaje kabli i przewodów można wyróżnić. Wybór konkretnych rodzajów kabli powinien być zależny od tego jakie jest ich zastosowanie. Jeżeli wykorzysta się niewłaściwe przewody, może dojść do poważnych konsekwencji, a nawet do przeciążenia sieci czy groźnych spięć. 

Pierwszym rodzajem przewodów są kable YDYp i YDY.  Składają się one z miedzianego druta, który jest izolowany, a także ze specjalnej powłoki wykonanej z polwinitu. Tego typu kable najczęściej układa się pod tynkiem, aby wykonać podstawową instalację. Aby podłączyć dany budynek do sieci elektroenergetycznej wykorzystuje się przewody YKY, które także posiadają izolację polwinitową. Powinny być tak ułożone, aby skończyć się w skrzynce rozdzielczej. 

Przewody przyłączeniowe, czyli kable OMY i OMYp to specjalne rodzaje przewodów, które charakteryzują się obecnością opony poliwinitowej. Wykorzystuje się je, aby podłączyć wszelkie sprzęty i urządzenia RTV i AGD. Nie zaleca się ich stosowania na zewnętrz. 

Ponadto można wyróżnić jeszcze trzy specyficzne rodzajów przewodów. Kable warsztatowe OWY przeznaczone są do zasilania sprzętów trójfazowych. Do podłączania urządzeń sterowniczych i oświetlenia stosuje się przewody DY oraz Lgy. Te drugie są bardziej giętkie i zbudowane z wielu drutów. Ostatnią grupą są przewody UTP, IT i RTV czyli kable, które pozwalają na połączenie się z Internetem, a także te przeznaczone do anten, komputerów i innych podobnych sprzętów. Wyróżniają się one przede wszystkim swoją budową, która jest dopasowana do konkretnego zadania. 

Planowanie instalacji elektrycznej – co jest najważniejsze?

Samo planowanie tego jak będzie przebiegała instalacja elektryczne to nie taka łatwa sprawa. Specjaliści dzięki swojej wiedzy i dużemu doświadczeniu są w stanie przewidzieć jaki układ przewodów będzie najbardziej korzystny. Warto więc przed rozpoczęciem prac dokładnie określić jakie będzie przeznaczenie danego pomieszczenia oraz jakie sprzęty będzie trzeba podłączyć do prądu. Rozsądne zaplanowanie tego typu kwestii jest niezwykle ważne, ponieważ jeśli podłączy się zbyt wiele urządzeń pod jeden przewód to może skończyć się tak, że cały czas będzie wyskakiwał bezpiecznik. 

Prawidłowe rozplanowanie przewodów, gniazdek oraz oświetlenia w domu to kwestia, którą koniecznie trzeba przemyśleć, jeszcze przed rozpoczęciem prac. Dzięki temu, w przyszłości wszelkie sprzęty i urządzenia elektryczne będą działały komfortowo i bez zarzutu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *