Przed przystąpieniem do zakupu wideodomofonu należy przemyśleć, gdzie zamontujesz poszczególne urządzenia. Dzięki temu można dobrać odpowiednie przewody oraz oszacować ich długość. Odpowiednie ich rozmieszczenie oraz wybór właściwych przewodów zapewni długoletnią i bezawaryjną pracę. Takie przygotowanie sprawi, że instalacja Twojego wideodomofonu będzie sprawna i szybka.
Instalacja wideodomofonowa – przygotowanie
Przed montażem wideodomofonu musisz zaplanować rozmieszczenie poszczególnych jego elementów, oszacować długość przewodów i ich typ (czy instalacja wewnątrz czy też na zewnątrz budynku), czy wymagana jest obsługa standardu PoE. Jeśli już wybraliśmy dokładny model urządzenia, to warto też spojrzeć do instrukcji montażu – producenci określają zalecany przebieg instalacji i sposób podłączenia elementów.
O czym również trzeba pamiętać?
- wideodomofon będzie pracował w zmiennych warunkach atmosferycznych,
- trzeba zachować większą odległość między przewodami ziemnymi wysoko- i niskonapięciowymi,
- jeśli mamy inne instalacje elektryczne to musimy je uwzględnić w prowadzeniu przewodów domofonowych tak, by nie powstawały zakłócenia elektromagnetyczne,
- jaka będzie odległość między panelem a monitorem.
Ze względu na powyższe aspekty zalecamy stosowanie przewodu UTP – skrętki komputerowej.
Instalacja wideodomofonowa – rodzaje
Chcąc podłączyć wideodomofon, musisz zastanowić się jaką instalację posiadasz lub jaką warto przygotować.
Wariant 1. Instalacja z punktem zbiorczym

Jest to najpopularniejszy i też najbardziej polecany przez nas typ instalacji. Jego zaletą jest podłączenie wszystkich niezbędnych elementów (monitora, panelu zewnętrznego, ich zasilania, sterowania bramą itd) do jednego punktu zbiorczego. Zazwyczaj jest to rozdzielnia elektryczna, ale można też wybrać skrzynkę telekomunikacyjną lub inną – zlokalizowaną w garażu, na strychu czy w piwnicy.
Jak wykonać okablowanie?
- Punkt wspólny to rozdzielnia, w której możemy wykonać wszystkie połączenia. Pomocniczym punktem może być stacja bramowa. Zalecamy, aby od rozdzielni do stacji bramowej ułożyć 2 skrętki komputerowe, które mogą się przydać w sytuacji np. zasilania PoE (wykorzystuje ono 1 skrętkę, a drugą użyjemy do przesłania zasilania do rygla lub sterowania bramą).
- Od rozdzielni do monitora głównego zalecam ułożenie 2 skrętek, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie zabraknie nam żył do podłączenia wszystkich elementów (dowolnie wybranego wideodomofonu, dodatkowego monitora, zasilania, przycisku wyjścia czy sterowania bramą).
- Od rozdzielni do podrzędnego monitora wystarczy 1 przewód UTP. W niektórych systemach możemy zamontować słuchawkę (unifon) zamiast drugiego wyświetlacza.
- Pomiędzy stacją zewnętrzną a elektrozaczepem (ryglem) układamy przewód 2x1mm.
- Przycisk wyjścia (opcja) do otwierania rygla: niezbędny kabel UTP od przycisku do stacji bramowej. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że niektóre stacje mają wyprowadzone żyły do podłączenia takiego przycisku. Jeśli nie, to musimy taki przycisk zasilić – do tego służy osobny zasilacz, podprowadzony do stacji z rozdzielni poprzez UTP.
- Automat sterowania bramą (opcja): wymagany kolejny przewód UTP (doprowadzony do jednostki zewnętrznej). Podobnie, jak w sytuacji powyżej – niektóre stacje bramowe mają wyprowadzone żyły do podłączenia sterowania bramy. Jeśli ich nie ma, to musimy wykorzystać przewód biegnący do rozdzielni i dalej do monitora(ów), a następnie podłączyć go pod zaciski sterowania bramą, które są w monitorze(ach).
- Kamera przemysłowa (opcja) – niezbędny przewód (UTP), dzięki czemu na monitorze będziemy mogli uzyskać podgląd obrazu z kamer.
- Podłączenie do miejsca montażu switcha / routera / stacji alarmowej / rejestratora CCTV (opcja) – przygotowanie okablowania jest przydatne, jeśli wybierzemy wideodomofon PoE i będzie potrzeba połączenia z internetem (np. celem podglądu zdalnego, przekierowania rozmowy na smartfona). Niektóre systemy alarmowe (np. Ropam) umożliwiają także podłączenie wideodomofonu do centrali alarmowej, dzięki temu przekierowanie rozmowy na komórkę i zdalne otwarcie elektrozaczepu. Wybierając nawet system wideodomofonowy analogowy, możemy go podłączyć do rejestratora CCTV wielosystemowego, dzięki czemu obraz z kamery będzie nagrywany na dysk.
Wariant 2. Podłączenie monitora do sieci 230V (np. do gniazdka nieopodal) i do stacji bramowej

Ten typ instalacji wybieramy, jeśli do miejsca montażu monitora doprowadzono przewód od furtki oraz zasilanie 230V z najbliższego punktu elektrycznego (np. gniazdka). W związku z tym należy wybrać monitor zasilany z sieci 230V lub zamontować pod nim puszkę na odpowiedni zasilacz. Można też spróbować poprowadzić zasilanie do punktu sieciowego np. za ścianą (przewiercając się przez nią).
Wariant 3. Zasilanie monitora z rozdzielni oraz połączenie go bezpośrednio ze stacją bramową

Ten typ instalacji zakłada, że do monitora doprowadzono przewód zasilający z rozdzielni oraz przewód od furtki. Dzięki temu mamy swobodę w wyborze wideomonitora – możemy go zasilić 230V z rozdzielni lub poprzez zamontowany w niej zasilacz.
Wariant 4. Brak wyprowadzonego zasilania do monitora oraz połączenie go bezpośrednio ze stacją bramową

Jest to niestety często spotykany błąd przy projektowaniu instalacji. W tej sytuacji możemy podłączyć zasilanie monitora do najbliższego gniazdka (230V, lub odpowiedni zasilacz) – przewód ten będzie widoczny, więc chcąc go ukryć musimy włożyć do osłony lub ukryć pod tynkiem, ewentualnie przewiercić się do drugiego pomieszczenia (jeśli jest tam np. szafa). Drugą opcją jest podłączenie zasilania przy furtce (np. w obudowie panelu bramowego) – warunkiem tu jest niewielka odległość monitor-furtka oraz wolne żyły w przewodzie.
Na zdjęciach ilustracyjnych wykorzystano:
– Monitor VIBELL ALCOR OR-VID-EX-1057MV/B;
– Panel bramowy VIBELL ALCOR OR-VID-EX-1061KV;
– Elektrozaczep ELEKTRA PLUS R4-12.11;
– Sterownik do bramy Elmes STB230VM2;
– Przycisk wyjścia Orno OR-ZS-813;
Jakie rodzaje kabli można zastosować?
Przewody w jasnej izolacji dedykowane są do użytku wewnętrznego; w ciemnej izolacji (najlepiej żelowany) – zewnętrznego (np. na elewacji domu).
Przewód UTP – skrętka komputerowa

To najbardziej uniwersalny przewód, który możemy użyć do podłączenia instalacji domofonowej i wideodomofonowej, kamer monitoringu, systemu alarmowego (poza centralą i klawiaturą – nie zalecane), sterowania automatyką domową i sieci LAN. Poza tym daje możliwość przesyłania sygnału HDMI i USB, ale wymagane jest zastosowanie dodatkowych transmiterów.
Kabel UTP (skrętka komputerowa) stosujemy przede wszystkim w przypadku montażu systemu wideodomofonowego wspierającego standard PoE, który umożliwia podłączenie urządzeń za pośrednictwem sieci IP.
Cechy przewodu UTP:
- 8 żył, tj. 4 pary po 2 żyły (niezależnie od producenta)
- stałe kolory par: pomarańczowa, zielona, niebieska, brązowa (niezależnie od producenta)
- brak białych żył (występują w kombinacji z innym kolorem, np. biało-pomarańczowe)
- kabel wewnętrzny posiada standardową, jasną (białą, szarą lub niebieską) izolację, zewnętrzny (ziemny) – grubą, czarną izolację i żel w środku przewodu)
Przewód YTKSY – skrętka telekomunikacyjna (XzTKMXpw – ziemny)

Jest to typowy przewód do instalacji domofonowych. Niestety, nie jest on uniwersalny, tzn. nie zaleca się używania go do podłączenia kamer czy urządzeń sieciowych (w tym przypadku polecamy UTP).
Cechy przewodu YTKSY:
- żyły lekko skręcone w pary
- parzysta ilość żył w przewodzie (niezależnie od producenta)
- różna ilość par (2, 4, 6, 8, 10 par x2 przewody)
- nie można mieszać par
- YTKSY (wewnętrzny) posiada w każdej parze białą żyłę
- w XzTKMXpw (zewnętrzny) kolory pojedynczych żył mogą się powtarzać, ale nie powtarzają się takie same pary
Przewód YTDY – alarmowy

Jest to typowy kabel do instalacji alarmowych, ale z powodzeniem można go też użyć do domofonów i wideodomofonów. Nie zalecamy natomiast podłączania z jego pomocą kamer i urządzeń sieciowych (IP).
Kable te wykonane są z żył miedzianych jednodrutowych i pokryte polwinitem PVC. Są one też polecane w sytuacji, gdy planujemy w przyszłości rozbudowę systemu lub montaż bardziej zaawansowanego urządzenia. Większa ilość żył stanowi też zabezpieczenie w sytuacji uszkodzenia którejś z nich (podłączamy wtedy dodatkową, a nie musimy wymieniać całego przewodu).
Jak przygotować okablowanie do wideodomofonu?
Podstawowy zestaw wideodomofonowy składa się z monitora (umieszczonego wewnątrz domu) oraz stacji bramowej (na zewnątrz). To, jaki przewód wybierzemy zależy od odległości, jaka jest pomiędzy tymi 2 elementami:
- przy odległości monitor – kamera do 30 metrów wystarczy przekrój żyły 0.5 mm2 (np. UTP 4x2x0.5 mm2),
- przy odległości 30-100 metrów – 0.8 mm2 (najczęściej łączymy 2 żyły 0.5 mm przy zastosowaniu UTP),
- przy standardzie PoE maksymalna odległość przewodu to 100 metrów z wykorzystaniem UTP min. kat. 5.
Całkowita długość instalacji nie powinna być większa niż 100 m.
Trzeba też pamiętać, że przy odległości powyżej 50 m (nie dotyczy PoE) występuje problem z prawidłowym ekranowaniem (zabezpieczeniem urządzeń przed złymi warunkami atmosferycznymi) sygnału wideo. W związku z tym stosujemy:
- przewód koncentryczny, gdzie masę podłączamy do „-„ zasilania kamery
- transmisję symetryczną wideo z wykorzystaniem 2 żył (przewód UTP + dodatkowe transmitery).
Zapewnienie komunikacji audio-wideo między monitorem a kamerą zewnętrzną wymaga 4 żył (system analogowy). Poza tym musimy (jest to zależne od systemu wideodomofonowego) doprowadzić zasilanie do elektrozaczepu. Wymaga to minimalnego przekroju 0.5 mm.
Najczęściej w domku jednorodzinnym z odległością do 50 m między monitorem a stacją bramową stosuje się układ:

Połączenie z elektrozaczepem powinno się odbywać za pomocą przewodu 2x 1 mm2. Zalecany jest elektrozaczep o napięciu 12V DC i poborze prądu max. 500 mA.
Ważnym aspektem jest też prawidłowy montaż urządzeń. Zarówno monitor, jak i panel bramowy powinniśmy umieścić na wysokości 145-160 cm. Jest to ogólnie przyjęta optymalna wysokość, przy której uzyskujemy dobry obraz z kamery panelu.
Reasumując, jeśli chcesz zamontować system wideodomofonowy w domu, musisz przemyśleć kilka kwestii i wziąć pod uwagę różne elementy. Decyzja nie jest prosta 🙂 Ale z pewnością ten artykuł pozwoli rozwiać wątpliwości.