Przejdź do treści

Ile kosztuje system alarmowy do domu?

Budujesz dom i przymierzasz z się do wyboru systemu alarmowego? Zastanawiasz się, jak dobrać poszczególne elementy instalacji, biorąc pod uwagę stosunek jej wielkości do planowanych kosztów montażu? Ich ostateczna wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj instalacji i stopień jej zaawansowania technicznego. Sprawdź, jakie inne czynniki mają jeszcze wpływ na koszt alarmu w domu. Dowiedz się, ile wynosi średnia cena za montaż alarmu i tzw. “robociznę” w 2023 roku i czy są jeszcze jakieś inne, dodatkowe koszty.

Od czego zależy i ile kosztuje alarm do domu jednorodzinnego?

Na określenie kosztów instalacji ma również wpływ wielkość budynku i przestrzeń, która ma być monitorowana. Jeśli chodzi o alarm w dużym domu to można być pewnym, iż większa ilość sprzętu, okablowania, sposób wykonania okablowania i czujników, podniesie ostateczny koszt. Złożoność instalacji jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy szacowaniu wydatków. Bardzo często inwestorzy lub klienci chcą, aby zintegrować alarm z innymi istniejącymi systemami bezpieczeństwa. Należy zaznaczyć, iż ustawienie instalacji pod konkretne potrzeby użytkowników także będzie wymagać specjalistycznej wiedzy i oczywiście czasu.

Na koszt montażu alarmu w domu mogą wpływać czynniki dodatkowe takie jak:

  • – rodzaj użytej technologii (czyli system przewodowy, bezprzewodowy, hybrydowy, lub czy system ma mieć możliwość integracji z zewnętrznymi systemami automatyki budowlanej, lub czy na nim konkretnie można zbudować system inteligentnego domu);
  • – zakres i złożoność robót instalacyjnych oraz stawki za tzw. robociznę;
  • – dodatkowe funkcje takie jak: powiadomienia na telefon, czujniki zalania, czujniki dymu lub monitoring na żywo;
  • – opłaty miesięczne za dozór i monitoring systemu alarmowego przez firmy ochroniarskie.

Jaki jest średni przedział kosztów montażu alarmu w domu?

W zależności od tego, jaki alarm do domu wybieramy, cena jego instalacji może znacznie się różnić. Jeśli chodzi o montaż alarmu podstawowego, cena zawiera się w przedziale od 1500 złotych do kilku tysięcy złotych. Najważniejszymi elementami tego typu instalacji jest sposób wykonania okablowania (natynkowo, podtynkowo), montaż centrali alarmowej i osprzętu tj. różnego rodzaju czujników, sygnalizatorów. W przypadku montażu dodatkowych funkcji lub detektorów, koszt może oczywiście wzrosnąć. Należy zaznaczyć, iż zamówienie profesjonalnego projektu systemu alarmowego w domu razem z punktami nadzoru, wiąże się z dodatkowym kosztem rzędu 500-1000 złotych.

Systemy alarmowe klasy średniej, które częściej oferują bardziej rozbudowane i zaawansowane funkcje to wydatek w przedziale od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Obejmują one dodatkowe funkcje łączności lub czujniki. W przypadku tych systemów warto skorzystać z konsultacji ze specjalistami lub dostawcami rozwiązań w dziedzinie alarmów. Pozwoli to na dokładne ustalenie kosztów, z uwzględnieniem indywidualnych preferencji i wymagań.

Najdroższą opcją są wysokiej klasy systemy alarmowe, w których wykorzystuje się najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie oraz funkcje dostępne na rynku. Z powodzeniem znaleźć tam można funkcje takie jak: integracja z systemami automatyki domowej czy systemami monitoringu. Koszt wykonania takiej instalacji będzie zależał od wybranych opcji i konkretnych wymagań klienta. Jeśli chodzi o wysokiej klasy alarm domowy, to cena z montażem mieści się w przedziale od 2 tysięcy złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ważne jest, aby decyzję o zakupie najdroższego systemu alarmowego, podjąć po wnikliwej analizie potrzeb zabezpieczenia mienia i konsultacji z ekspertami. Jest to o tyle ważne, iż bardzo łatwo można przesadzić z ilością punktów nadzoru lub elektroniką, a to zawsze generuje większe koszty całości systemu.

Czy są jakieś dodatkowe koszty, które generuje zakładanie alarmów w domu?

Szacując koszt wykonania systemu alarmowego w domu, niestety trzeba uwzględnić także dodatkowe wydatki. Jednym z nich i jednym z ważniejszych jest niewątpliwe usługa profesjonalnego monitoringu. Wiele firm, zajmujących się ochroną budynków i domów oferuje ją przez 24 godziny na dobę. W przypadku włamania i naruszenia systemu alarmowego ochrona natychmiast powiadamia odpowiednie służby. Kolejnym kosztem jest konserwacja systemu alarmowego w domu oraz jego utrzymanie. Dla zapewnienia prawidłowego działania systemu alarmowego wymagane jest jego regularne doglądanie i utrzymywanie. Zakres czynności obejmuje w tym przypadku aktualizację oprogramowania, wymianę baterii i okresowe kontrole działania. Dobrze jest uwzględnić te dodatkowe koszty w trakcie wyceny elementów i instalacji wybranego systemu alarmowego do domu.
To, ile kosztuje założenie alarmu w domu, i czy będą dodatkowe koszty jego eksploatacji, bardzo często zależy także od jakości poszczególnych elementów systemu. Warto więc wybierać znanych i cenionych producentów systemów alarmowych. Taki wybór modelu centralki, czujników, przewodów, nadajników i osprzętu, zapewni bezproblemową eksploatację każdemu systemowi alarmowemu i oszczędzi ewentualnych jego napraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *