Przejdź do treści

HD-CVI – technologia przesyłu w monitoringu

  • przez

Standard transmisji sygnałów HD-CVI (High Definition Composite Video Interface) to technologia stworzona z myślą o obiektach wyposażonych w instalację na kablu koncentrycznym. Część „Composite Video” informuje o tym, że system należy do tych analogowych. Dzięki niemu możliwa jest budowa systemów monitoringu na podstawie istniejącej już instalacji.

Podstawowe informacje o HD-CVI

Producenci systemów CCTV zdali sobie sprawę, że obecnie istnieje już duża liczba instalacji, a firmy zmuszone są do wymiany urządzeń na nowsze o lepszych parametrach, bądź czasochłonnego dostosowywania obecnych do nowego standardu. Jest to najlepszym rozwiązaniem, lecz są urządzenie, konwertery, które podłącza się do kabla koncentrycznego i można podłączyć kamerę IP. W tym momencie można spotkać się z problemem dotyczącym długości aktualnie wykorzystywanych przewodów oraz odległości do poszczególnych punktów kamerowych ograniczonej możliwościami sieci. Wśród największych atutów HD-CVI można wymienić możliwość transmisji za pomocą istniejących już przewodów. Pozwala to zredukować koszty i oszczędzić czas potrzebny na przebudowę obecnych systemów. Z tego rozwiązania będą więc chętnie korzystały firmy, które posiadają instalacje wykonane na przewodach koncentrycznych i chcące spróbować nowych technologii.

Transmisja wideo HD-CVI

Nowa technologia oferuje niezwykłą rozdzielczość rejestrowanego obrazu i przesył w formacie minimum 1080p (2Mpx) do aż nawet 8Mpx (3840 x 2160). Sprawia to, że może być wykorzystywana w każdych warunkach. Obraz docierający na monitorze to obraz czasu rzeczywistego. Dzieje się tak dzięki nieskompresowanej modulacji analogowej. Na skutek tego monitoring pozwala dostrzec jeszcze więcej szczegółów niż miało to miejsce do tej pory. Topologia systemu wyglądem przypomina konwencjonalne systemy analogowe. Budowa przybiera postać tak zwanej gwiazdy, a kabel łączy kamerę bezpośrednio z rejestratorem. Wsparcie transmisji gwarantuje technologia ASC (Auto Signal Compensation), dzięki której zniekształcenia w transmisji na duże odległości są niewielkie. Długość transmisji jest zależna od jakości wykorzystanych przewodów oraz wykonanych połączeń, czyli złącz BNC. Cały system jest oparty na transmisji między kamerą a rejestratorem. Kabel koncentryczny zapewnia nie tylko sygnał wideo, ale również audio oraz sygnał interfejsu konfiguracyjnego dla obsługi zdalnej menu OSD lub funkcji PTZ. Kamera służy jako nadajnik TX. Sygnał jest przesyłany za pomocą jednego kabla w różnych pasmach. Odbiornikiem RX jest rejestrator. Do jego zadań należy odbieranie, rozdzielanie i ewentualne wzmacnianie otrzymywanych sygnałów. Technologia HD-CVI jest stale rozwijana i ulepszana o nowe funkcjonalności. Można też dodać, że technologia HD-CVI obsługiwana jest także przez kabel typu skrętka komputerowa (UTP), do podłączenia kamer na takim przewodzie wymagane są transformatorki wideo (TR-1D).

Jakie są zalety transmisji HD-CVI?

W przypadku technologii IP stabilna praca sieci jest możliwa po użyciu bufora, którego wykorzystanie przyczynia się do opóźnień w transmisji obrazu. HD-CVI nie wymaga użycia bufora, dlatego gwarantuje transmisję w czasie rzeczywistym bez opóźnień. Nie korzysta również z mechanizmu kompresji w trakcie transmisji obrazu, w związku z czym kolory są wiernie odwzorowane, a jakość obrazu wysoka. Technologia ta wymaga także niższych nakładów finansowych niż ma to miejsce w przypadku HD-SDI. Koszty wykonania samej instalacji są niższe dzięki możliwości zastosowania identycznych rozwiązań do budowy sieci, jak w technologii analogowej. Ze względu na przesyłanie wielu sygnałów jednocześnie, HD-CVI pozwala na sterowanie kamerami szybkoobrotowymi, dzięki czemu wykonanie instalacji staje się łatwiejsze. Producenci gwarantują też łatwą obsługę urządzeń poprzez stosowanie intuicyjnych i przejrzystych interfejsów ekranowych rejestratorów oraz interfejsów sieciowych.

Monitoring HD-CVI od firmy Elektronika Domowa

Sklep Elektronika Domowa oferuje szeroki asortyment elementów koniecznych do zbudowania sieci monitoringu HD-CVI. Umożliwiają one bezstratną transmisję sygnału w jakości minimum HD (1280×720), maksymalnie 8Mpx (3840 x 2160) . Produkty wchodzące w skład oferty pozwalają na postawienie monitoringu HD-CVI na terenie obiektu o każdej wielkości. Dostępna jest przede wszystkim duża liczba kamer, w tym cieszących się największą popularnością kopułkowych, a także tubowych czy obrotowych. Modele różnią się od siebie rozdzielczością, obiektywem czy obecnością dodatkowego oprogramowania. Ponadto Elektronika Domowa oferuje klientom szeroką gamę wideorejestratorów i akcesoriów takich, jak klawiatury sterujące, uchwyty, obudowy, elementy montażowe, osprzęt elektroniczny i elektryczny oraz obiektywy megapikselowe. Te ostatnie produkty przydadzą się przede wszystkim w miejscach, w których konieczne jest uzyskanie wyjątkowo wyraźnego obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *