Współcześnie budowane domy mają już w projektach wpisaną konieczność zastosowania ocieplenia. Najczęściej jest to styropian o grubości nierzadko kilkunastu centymetrów, który zapewnia budynkowi dostateczna izolację termiczną. Jednakże często już po powstaniu budynku i nałożeniu warstwy ochronno-ozdobnej na elewację zachodzi konieczność zainstalowania oświetlenia zewnętrznego, gniazd dla elektroniki lub odbiorników audio, a nierzadko i kamer monitoringu. Jak sobie poradzić z montażem tych elementów na ścianie ocieplonej styropianem?
Jakie elementy mogą występować na elewacji?
Pokryta styropianem elewacja budynku praktycznie nie występuje jako puste ściany, a przynajmniej nie w całej bryle domu. Przy drzwiach spotykane są dzwonki lub domofony, a także oświetlenie, obecne również na tarasach oraz balkonach, a także ukierunkowane na wnętrza posesji. Ponadto na balkonach oraz tarasach obecne są gniazdka elektryczne dla podpinania sprzętu audio oraz elektroniki lub poza tarasami do podłączenia kosiarek albo myjek, a także oświetlenie przybierające często bardzo ozdobne formy. Te ostatnie są zazwyczaj elementami cięższymi, a również trzeba je bezpiecznie osadzić w styropianie. Ten sam problem występuje przy montowaniu na elewacji kamer. Na elewacji występuje również montaż puszek elektrycznych, czy czujników ruchu.
Montaż puszki na elewacji
Zarówno puszka, jak i gniazdo elektryczne nie są akcesoriami ciężkimi, ale to nie oznacza, że można je po prostu włożyć w styropian i będą właściwie spełniać swoje funkcje. Wszystko, co jest montowane do ściany musi zostać przytwierdzone stabilnie, a szczególnie dotyczy to elementów powiązanych z przepływem prądu. Gniazdo na elewacji, do którego ma być wkładana wtyczka, a szczególnie gniazdo w styropianie musi być stabilne. Niedbały montaż puszki, a na nim gniazda w styropianie spowoduje jego wypadanie już po kilku użyciach.
Aby zamontować puszkę w styropianie pod gniazdo, oświetlenie, czy kamerę trzeba przygotować na nią otwór o minimalnie większej lub identycznej średnicy. Do tego celu najlepiej użyć otwornicy. W wypadku puszki rozdzielczej dedykowanej do styropianu zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania dodatkowych mas stabilizujących, ponieważ takie puszki są wyposażone w zaczepy stabilizujące w styropianie i uniemożliwiające ich wysuwanie. Jednakże dobrzy majstrowie używają najczęściej kleju montażowego, a nawet łączą puszkę ze ścianą za pomocą dłuższych wkrętów. Dużo zależy od wagi elementu przytwierdzanego do puszki – lżejsze lampy LED, czy plafony nie wymagają tak solidnej stabilizacji jak gniazda elektryczne, czy ciężkie kamery. Należy pamiętać, że gniazdko elewacyjne różni się od domowego i zawsze musi być wyposażone w klapkę chroniącą przed występującą na zewnątrz wilgocią i opadami atmosferycznymi.
Montaż ciężkich elementów w styropianie – montaż kamery na elewacji
Montaż kamer na elewacji, czy innych cięższych elementów najlepiej powierzyć fachowcom. Nie oznacza to jednak, że montaż kamery nie jest możliwy do przeprowadzenia samodzielnie.
Dobrym rozwiązaniem na prywatną posesję będzie montaż kamery IP, np. kamery tubowej IP 4 Mpx BCS-TIP3401IR-E-V lub pokrewnego produktu, chociaż myślenie o monitoringu na posesji dotyczy zazwyczaj montażu kilku urządzeń. Wymieniona kamera zapewnia kąt widzenia: 102° oraz zasięg do 30 metrów widzenia w zupełnych ciemnościach dzięki reflektorowi podczerwieni. Kamery są lekkie, więc montaż kamery na elewacji najlepiej przeprowadzić na specjalnych kołkach do steropianu o odpowiedniej długości (np: Ebolt 12×200) lub specjalnej płycie montażowej MDZ do systemów docieplających. Tego rodzaj płytę warto również zastosować przy montażu oświetlenia o znacznej wadze, np. ozdobnych latarni, czy kinkietów. Nie ma mowy o montażu w styropianie, ponieważ silny wiatr zwykle doprowadza nie tylko do wypadnięcia z niego urządzenia, ale nawet może poczynić szkody w dużej warstwie docieplenia budynku i trzeba będzie naprawiać elewację. Dodatkowo do kamer można zastosować specjalne adaptery, w których można schować wszystkie złączki. Adapter do w/w kamery to: BCS-AT3 / PFA134.
Podczas montażu kilku kamer nie oszczędzajmy na przewodach, jedna kamera to jeden przewód z odpowiednim zapasem, gdyby okazało się, że kamerę trzeba przesunąć. Okablowanie kamer: system IP – system można w różny sposób okablować, podamy dwa najbardziej popularne sposoby. 1 – od rejestratora, który ma wbudowany switch poe przewód np. UTP do każdej kamery (zasada 1do1). Od rejestratora przewód np. UTP do routera. 2 – od switcha poe przewód np. UTP do każdej kamery (zasada 1do1), dodatkowo od switcha do routera i od rejestratora do routera, system analogowy: od każdej kamery przewód koncentryczny z zasilaniem lub utp do rejestratora (zasada 1do1) i od rejestratora do routera przewód utp.