Przejdź do treści

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Zakup odpowiedniego urządzenia do automatycznego otwierania bram jest kwestią o ogromnym znaczeniu. Duża część osób, w pewnym momencie życia, pragnie korzystać z produktu, który pozwoli mu bez wysiłku i bez konieczności wychodzenia z pojazdu otwierać bramę przesuwną, oraz po wjechaniu lub wyjechaniu automatycznie ją zamykać. Taka udogodnienie stanowi istotny atut dla wielu użytkowników. W związku z tym, jak więc dokonać odpowiedniego wyboru, jeśli chodzi o silnik do bramy przesuwnej?

Jakie rodzaje napędów do bram przesuwnych są dostępne?

Zastanawiając się, jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać, możemy mieć nie lada problem. Na rynku bowiem dostępne są różne rodzaje siłowników do tego typu urządzeń.

Napęd ze śrubą

Silnik bramy przesuwnej ze śrubą jest ekonomicznym, trwałym i sprawdzonym rozwiązaniem. Zapewnia bezawaryjne działanie systemu. Maksymalny zakres dostępnych siłowników śrubowych obejmuje skrzydła o długości do 7 metrów i masie do 600 kilogramów. W przypadku napędów elektrohydraulicznych, zamiast śruby, wykorzystuje się wytrzymały i trwały siłownik hydrauliczny, który doskonale sprawdza się w bramach używanych często. Niestety, napędy elektrohydrauliczne są droższe od tych opartych na konstrukcji śrubowej. Dodatkowo wymagają one zamontowania zestawu grzałek, które utrzymują odpowiednią temperaturę cieczy roboczej w okresie zimowych mrozów.

Ciężar bramy

To, jaki napęd do bramy przesuwnej wybierzemy, zależne jest od jej wagi. Z uwagi na występujące w trakcie użytkowania deformacje materiału, tarcie spowodowane korozją lub opór wynikający z obecności zanieczyszczeń, takich jak błoto, śnieg, piasek lub liście, zaleca się zastosowanie siłownika, którego zdolność nośna przewyższa masę skrzydła bramy o 20-30%. Taki zabieg zmniejszy obciążenie napędu i wydłuży jego trwałość.

Długość skrzydła bramy

Nie ważne, czy będzie to brama przesuwna z wbudowaną furtką, czy brama przesuwna bez furtki, każdorazowo napęd ma określoną długość maksymalną skrzydła, do której można go zastosować. Im dłuższe skrzydło będzie mieć np. brama wjazdowa z wbudowaną furtką, tym większe jest obciążenie oddziałujące na napęd. Jaki napęd do bramy zatem wybrać? Przede wszystkim powinien on zostać dobrany do jej długości. Zainstalowanie go do bramy dłuższej niż zalecana może przyczynić się do jego szybkiego i nieodwracalnego uszkodzenia.

Stan techniczny oraz konstrukcja bramy

Przed wyborem i montażem napędu należy sprawdzić aktualny stan bramy. Ewentualne wypaczenia, ślady korozji, uszkodzenia lub inne usterki należy usunąć. Mogą być one bowiem przyczyną nieodpowiedniego działania napędu oraz zwiększonego oporu. Ważne jest też to, jakie kable do bramy przesuwnej wybierzemy. Tylko odpowiednio dobrane pozwolą na prawidłowe jej działanie. O to, jakie przewody do bramy zainstalować, najlepiej zapytać fachowca, który zajmuje się montażem tego typu urządzeń.

Jaki napęd do bramy wybrać odnośnie funkcjonalności?

Spora konkurencja na rynku systemów automatyki bram przesuwnych przyczynia się do faktu, iż producenci oferują udogodnienia mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Odpowiednie czujniki do bramy przesuwnej, elektroniczny hamulec spowalniający, energooszczędność czy cicha praca to wyłącznie niektóre z dodatkowych wymogów, jakie stawiane są przed nowoczesnymi napędami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *